Investigating the effectiveness of four instructional techniques in learning technical vocabulary
Dört öğretim tekniğinin İngilizce teknik kelime öğrenimi üzerine etkisi
  1. Tez No: 789593
  2. Yazar: İLKNUR NURTEN BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLRU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mimarlık, mühendislik ve tıp gibi birçok meslekte başarılı iletişim için teknik kelime kullanımı oldukça önemlidir. Yıllardır yapılan kelime edinimi çalışmalarına rağmen, öğretim stratejilerinin tekne kelime öğrenimi üzerine etkisi hakkında hala çok az şey bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı İngilizce açıklama, Türkçe açıklama görsel resimler ve tesadüfi öğrenme olarak 4 farklı öğretim stratejisinin teknik kelime öğrenimi üzerindeki etkisini araştırmaktır: Bu sebeple 3 araştırma sorusu geliştirilmiştir. (1) Her bir öğretim tekniği üretimsel kelime bilgisinin genişletilmesini ne ölçüde etkiler? (2) Dört öğretim tekniği grubu arasında öğretimsel kelime bilgisi gelişiminde fark var mıdır? (3) Kelime dağarcığı, dört grupta üretimsel teknik kelime bilgisinin öğrenimini yordar mı? Araştırma İstanbul'da bir vakıf üniversitesinde 58 mimarlık öğrencisi ile yapılmıştır. Katılımcılar dört gruba ayrılmıştır. Her grupta farklı bir strateji ile öğretim gerçekleşmiştir. Çalışmanın başında öğrencilere Kelime Dağarcığı Testi (Nation & Beglar, 2007) uygulanmıştır. Her öğretimin sonunda öğrencilere test uygulanmıştır. Yedi hafta sonunda da hatırlamalarını ölçmek için bir test daha uygulanmıştır. Gruplar içindeki ve arasındaki farkları görmek için test sonuçları kıyaslanmıştır. Araştırma İngilizce açıklama ve Türkçe açıklama gruplarının 7 hafta sonunda daha fazla kelime hatırladığı sonucuna ulaşmıştır. Diğer gruplarda ise bir gelişme görülmemiştir. Kelime dağarcığı ve teknik kelime öğrenimi açısından istatistiksel olarak önemli bir ilişki bulunmamıştır. Araştırmaya göre, teknik kelime öğretiminde terimler resimlerle desteklenerek hem anadilde hem de hedef dilde açık bir şekilde öğretilirse daha iyi bir sonuca ulaşılacağı çıkarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In many professions, such as architecture, engineering, and medicine, technical terminology is essential for successful communication. Despite years of study on vocabulary acquisition, little is known about the influence of instructional strategies on technical vocabulary learning. The purpose of this research is to evaluate the efficacy of four instructional strategies in technical vocabulary learning: English explanation, Turkish explanation, visual pictures, and incidental learning. Three research topics were developed to this end: (1) To what extent does each instructional technique affect the expansion of productive technical vocabulary knowledge? (2) Is there a difference in productive technical vocabulary growth between the four instructional groups (namely, English-English explanation, English-Turkish explanation, picture description, and implicit instruction)? (3) Does vocabulary size predict productive technical vocabulary learning for four groups with different instructions? The research involved 58 architecture students from a private institution in Istanbul. The participants were separated into four groups. In each group, the researcher used one of the four instructional strategies. The Vocabulary Size Test was administered to each group before to the experiment (Nation & Beglar, 2007). They were given an immediate and a delayed post-test during and at the end of the intervention. To discover differences between and within groups, the test results were compared. The study revealed that the English explanation and Turkish explanation groups improved revealed a better result in the delayed exam, while the other two groups showed no improvement. In terms of the relationship between vocabulary size and technical vocabulary understanding, no statistically significant link was discovered. The study suggested that while acquiring technical vocabulary, terms should be clearly taught with illustrations and explanations in both the native and target languages.