Memory politics in 21st-century trauma site museums in Turkey
21. yüzyıl Türkiye'si travma müzelerinde hafıza siyaseti
- Tez No: 789599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DANIEL JUST
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, Türkiye'nin yakın geçmişine damgasını vurmuş siyasi şiddete odaklanan travma müzeleri üzerinden Adalet ve Kalkınma Partisi'nin hafıza siyasetine odaklanmaktadır. 2010-2021 yılları arasında açılmış çeşitli travma müzelerini odağına alan saha araştırmasından yola çıkan bu tez, tartışılan hafıza mekanlarının özgün bir şekilde tertiplenmesini ve travma mekanlarının araçsallaştırılmasını bir popülist bellek rejimi örneği olarak ele almaktadır. Saha araştırmasına dahil edilen müzeler şu şekildedir: Ulucanlar Cezaevi Müzesi (Ankara), Hafıza 15 Temmuz Müzesi (İstanbul), 15 Temmuz Demokrasi Müzesi (Ankara) ve Kahramankazan 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzes (Ankara). Bu dört müze, AKP hükümetinin popülist hafıza rejiminin farklı aşamalarını simgelemektedir; Ulucanlar Cezaevi Müzesi millet-müesses nizam ikiliği temelinde bir anlatı kurmayı amaçlarken, 15 Temmuz 2016 sonrasında inşa edilen müzeler ise millet-vatan haini ikiliğini tesis etmeyi amaçlamaktadır. En genel anlamda bu araştırma, kolektif travmanın popülist kimlik siyasetindeki kurucu rolüne ve travma mekanlarının ortak hafıza topluluklarının oluşturmak için nasıl araçsallaştırıldığına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the memory politics of the Justice and Development Party through the reading of trauma-site museums that focuses on the past's political violence. Based on the fieldwork conducted in four different trauma-site museums opened between 2010 and 2021, the research argues the specific formation of these memory spaces and the instrumentalization of trauma sites are a case of a populist memory regime. The fieldwork includes Ulucanlar Prison Museum (Ankara), Memory July 15 Museum (İstanbul), July 15 Democracy Museum (Ankara), and Kahramankazan Martyrs of July and Democracy Museum (Ankara). The four museums chosen for this research symbolize different phases of the JDP government's populist memory regime; the Ulucanlar Prison Museum display's narrative, which aims to construct a people vs. establishment axiom, while the post-July 15 museums' narratives aim to establish a people vs. traitors axiom. Overall the research focuses on the constituent role of collective trauma in populist identity politics and how trauma sites are instrumentalized in the mnemonic strategies to construct memory communities.