2017-2021 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi adli Tıp Anabilim dalı'nda kasten yaralanma sonrası düzenlenen adli raporların değerlendirilmesi
Evaluation of forensic reports prepared after malicious injury at Çukurova University Faculty of medicine, department of forensic medicine between 2017-2021
  1. Tez No: 789621
  2. Yazar: MERVE YÜCESOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHNAN ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bir suç şüphesi sonucunda hastaneye başvuran veya tıbbi değerlendirme sırasında kanunlar tarafından suç olarak kabul edilen bir eylemin bulgularının bulunduğu şüpheli olgular adli olgu olarak kabul edilmektedir Çalışmamızda; kasten yaralanma sebebiyle adli rapor düzenlenen olguların yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri ile olay türü, dağılımı ve oranının belirlenmesi, adli olgu profilinin ortaya çıkarılması yanı sıra; şiddet olaylarına dikkat çekmek ve kasten yaralanmalara bağlı ölümlerin ve yaralanmaların azaltılması için ileriye yönelik alınabilecek önlemlere değinmek amaçlanmıştır. Bu çalışmada 2017 Ocak – 2021 Aralık tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından kasten yaralanma sonrası adli raporu düzenlenmiş olgular retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmamızda toplam 6313 olgu değerlendirilmiştir. Olguların 6002'sinin (%95,1) T.C. vatandaşı, 311'inin (%4,9) yabancı uyruklu olduğu, 4187'sinin (%66,3) erkek, 2126'sının (%33,7) kadın olduğu, en sık 21-30 yaş grubunda olduğu belirlenmiştir. Olguların 5020'sinin (%79,6) künt travmatik yaralanma sonrası geldiği, bu olguların 35'inde (%0,7) öykülerinde herhangi bir cisimle (taş, sopa v.b.) künt travmadan bahsedildiği, 781'inin (%12,4) kesici delici aletle yaralanma, 510'unun (%8,1) ateşli silahla yaralanma ve 2 (%003) olgunun ise yanık sonrası başvurduğu görülmüştür. Olguların 5721'ine (%90,6) kesin rapor düzenlendiği, kesin rapor düzenlenen olguların 174'ünde (%3) geçici raporlarında travmatik lezyon olmadığı belirtildiği için lezyon bulunmadığı şeklinde rapor düzenlendiği, 592 (%9,4) olguya ise ön rapor düzenlendiği görülmüştür. Meydana gelen yaralanmaların olguların 323'ünde (%5,1) yaşamsal tehlikeye neden olduğu, 1338'inde (%21,2) basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olmadığı, 576'sında (%9,1) kemik kırığına neden olduğu, 27'sinde (%0,4) yüzde sabit ize neden olduğu, 40'ında (%0,7) ise duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına veya yitirilmesine neden olduğu belirlenmiştir. Kişilerin en aktif oldukları zaman diliminde şiddete ve yaralanmalara maruz kalması ve bunun iş gücü ve zaman kaybı oluşturması, hatta ilerleyen dönemlerde işlev bozukluğu, sakatlık gibi kalıcı hastalıklara neden olması endişe vericidir. Şiddet“toplumsal bir sorun”olarak algılanmalı, konunun uzmanları öncülüğünde öncelikle riskli gruplara yönelik şiddeti önleyici programlar yapılmalıdır. Kasten yaralama faillerinin yargılanması ve alacağı cezanın belirlenmesinde önemli rol oynayan adli raporların düzenlenmesinde yapılan hataların, bu süreci olumsuz etkilediği ve sürecin uzamasına neden olduğu görülmektedir. Bu yüzden adli olgularla sık karşılaşan hekimlere adli rapor eğitimleri verilmesinin ve anabilim dalları ile ortak yapılacak olan adli tıp eğitimlerinin olumlu etkisi olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of a crime suspicion, suspicious facts of an action that applied to the hospital or was considered a crime by the law during medical evaluation are considered forensic facts. In our study, forensic reporting due to injury, forensic characteristics of cases such as age, and gender, and determining the type, distribution, and rate of event, as well as the discovery of the forensic fact profile; to draw attention to violence and to address further measures to reduce deaths and injuries caused by malicious injuries. In this study, the facts were retrospectively reviewed by the Forensic Medical Department of Çukurova University Faculty of Medicine from January 2017 to December 2021. In our study, a total of 6313 cases were evaluated. It was determined that 6002 (95.1%) were Turkish nationality, 311 (4.9%) were foreign nationals, 4187 (66.3%) were male, and 2126 (33.7%) were women, most often in the age group 21-30. 5020 of the cases (79.6%) came after blunt traumatic injury, 35 of these cases (0.7%) were mentioned of blunt trauma (stone, stick, etc.) and 781 (12.4%) injury with cutter piercing tool, 510 (8.1%) with firearms and 2 (0.03%) were reported after-burn. 5020 of the cases (79.6%) came after blunt traumatic injury, 35 (0.7%) of these cases were mentioned in any object (stone, stick, etc.) of blunt trauma, 781 (12.4%) injury with cutting instrument, 510 (8.1%) with firearms (8.1%) and 2 (0.03%) were reported to have been resorted after-burn. A precise report was reported to 5721 (90.6%) and the precise report was reported in 174 (3%) of cases reported that there was no traumatic lesion in 174 (9.4%) of cases reported, and 592 (9.4%) were reported to be preliminary reports. It was determined that injuries caused vital danger in 323 (5.1%) of cases, not to be mild enough to be resolved by a simple medical intervention in 1338 (21.2%), caused a bone fracture in 576 (9.1%), causing 27 percent (0.4%) and 40% (0.7%) caused constant trace, while 40% (0.7%) caused one of their senses or organs to constantly weaken or lose function. It is worrying that people are exposed to violence and injuries in the time zone they are most active, and this is a waste of workforce and time, even causing permanent diseases such as dysfunction and disability in later periods. Violence should be perceived as a“social problem”and under the leadership of experts, firstly anti-violence programs should be made against risky groups. Errors in the arrangement of forensic reports that play an important role in the judgment of injury perpetrators and the punishment they will receive are seen to negatively affect this process and cause the process to prolong. So it is thought that doctors who often encounter forensic cases give forensic report training and forensics training will have a positive effect on forensics and joint medical studies with departments.