Juvenil idiyopatik artrit tanılı çocuk ve adölesanlarda beslenme durumunun saptanması
Determination of nutrition status in children and adolescents with juvenile idiopathic arthritis
  1. Tez No: 789660
  2. Yazar: SABRİYE BALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE KAYA, DOÇ. DR. AYŞENUR PAÇ KISAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma Juvenil İdiyopatik Artrit (JİA) tanılı çocuk ve adölesanların beslenme durumlarının değerlendirilmesi, hastalık şiddetlerinin ve Akdeniz Diyetine uyumlarının incelenmesi amacıyla 6-18 yaşları arasındaki 128 JİA tanılı ve 64 sağlıklı katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılara Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KIDMED), Çocuk Sağlık Değerlendirme Anketi (CHAQ) ve Juvenil Artrit Hastalığı Aktivite Skoru (JADAS27) anketleri uygulanmış, katılımcıların antropometrik ve Biyoelektrik İmpedans Analiz (BIA) ölçümleri ile üç günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Çalışmadaki JİA'lı katılımcıların yaş ortalamaları 12.9±3.5 yıl; kontrol grubundaki katılımcıların 11.9±3.9 yıldır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 128 JIA diagnosed and 64 healthy participants aged 6 to 18 years in order to evaluate the nutritional status to examine the severity of the disease and their compliance with the Mediterranean Diet of children and adolescents diagnosed with Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA). Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED), Child Health Assessment Questionnaire (CHAQ) and Juvenile Arthritis Disease Activity Score (JADAS27) questionnaires were applied to the participants, and anthropometric and Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) measurements and three day food consumption records were taken. The mean age of the participants with JIA were 12.9±3.5 years; in the control group were 11.9±3.9 years (p>0.05).