Nlrp3 inflamazomu, caspase 1, Il-1 beta, Il-18 kan düzeyleri ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ilişkisi
The relationship of nlrp3 inflammasome, caspase 1, Il-1 beta, Il-18 blood levels and attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 789679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: DEHB'nin spesifik sebepleri karmaşık heterojenliği sebebiyle net bir şekilde tanımlanmamıştır. Bu çalışmada DEHB tanılı olgular ve sağlıklı kontrol grubu arasında serum NLRP3 İnflamazomu, Caspase-1, IL-1 beta ve IL-18 düzeylerinin farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya çocuk ve ergen psikiyatri polikliniğine ilk kez başvuran, DSM-5 tanı ölçütlerine göre DEHB tanısı konan 8-12 yaş arası çocuklar (n=40) ile yaş ve cinsiyet olarak hasta grubuna benzer sağlıklı kontroller (n=40) alınmıştır. Araştırmacı tarafından tüm olgulara sosyodemografik bilgi formu ve Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği-R (WISC-R) uygulanmıştır. Çocuğa, anksiyete ve depresyon değerlendirmesi için Çocuk Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (ÇADÖ) verilmiştir. Öğretmene, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite bozukluğu değerlendirmesi için Conners Öğretmen Derecelendirme Ölçeği (CÖDÖ) ve Turgay-DSM-IV'e Dayalı Çocuk ve Ergenlerde Davranım Bozuklukları İçin Tarama ve Derecelendirme Ölçeği (T- DSM- IV-Ö) verilmiştir. Ebeveyne, Turgay-DSM-IV'e Dayalı Çocuk ve Ergenlerde Davranım Bozuklukları İçin Tarama ve Derecelendirme Ölçeği (T- DSM- IV-Ö), Conners Anne Baba Derecelendirme Ölçeği (CADÖ) ve Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) verilmiştir. Psikometrik değerlendirmenin yapıldığı gün DEHB ve kontrol grubunu oluşturan katılımcılardan 12 saatlik açlık sonrasında sabah 08.30-10.00 saatleri arası yaklaşık 10 ml venöz kan alınmış, santrifüj edilmiş ve serum/plazma örnekleri ayrılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda kontrol grubundakilerin serum IL-18 ortalamasının, hasta grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu elde edildi. IL-1 beta, NLRP3 ve Caspase 1 ortalama değerlerinin hasta ve kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği saptandı. Sonuç: DEHB hasta grubuna kıyasla kontrol grubundaki yüksek serum IL-18 düzeyleri tespit edilmesi serum IL-18'in DEHB tanılı çocuklarda bir belirteç olabileceğini düşündürmektedir. NLRP3 inflamazomu, Caspase 1, IL-1 beta ve IL-18 düzeyleri ile DEHB arasındaki nedensellik ilişkisi için daha fazla araştırma gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The specific causes of ADHD are not clearly defined due to its complex heterogeneity. In this study, it was aimed to determine whether serum NLRP3 Inflammasome, Caspase-1, IL-1 beta and IL-18 levels differ between ADHD cases and healthy control groups. Materials and Methods: Children aged 8-12 years (n=40), who applied to the child and adolescent psychiatry outpatient clinic for the first time and were diagnosed with ADHD according to DSM-5 diagnostic criteria, and healthy controls (n=40) who were similar in age and gender to the patient group were included in the study. Sociodemographic information form and Wechsler Intelligence Scale for Children-R (WISC-R) were applied to all cases by the researcher. The child was given the Child Anxiety and Depression Scale (CADS) for the assessment of anxiety and depression. The teacher was given the Conners Teacher Rating Scale (CTRS) and the Turgay-DSM-IV-Based Screening and Rating Scale for Child and Adolescent Conduct Disorders (T-DSM-IV-S) for the assessment of Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Parents were given Turgay-DSM-IV-Based Screening and Rating Scale for Conduct Disorders in Children and Adolescents (T- DSM- IV-S), Conners Parent Rating Scale (CPRS), and Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ). On the day of psychometric evaluation, approximately 10 ml of venous blood was collected, centrifuged and serum/plasma samples were separated between 08.30 and 10.00 in the morning after 12 hours of fasting from the ADHD and control group participants. Results: In our study, it was found that the mean serum IL-18 in the control group was statistically significantly higher than those in the patient group. It was determined that the mean values of IL-1 beta, NLRP3 and Caspase 1 did not show a statistically significant difference compared to the patient and control groups. Conclusion: The detection of high serum IL-18 levels in the control group compared to the ADHD patient group suggests that serum IL-18 may be a marker in children with ADHD. More research is needed to establish a causal relationship between NLRP3 inflammasome, Caspase 1, IL-1 beta and IL-18 levels and ADHD.