Sıçanlarda kronik öngörülemeyen hafif stres ile oluşturulan depresyon modelinde harmanın rolünün araştırılması
Research of the role of harmane on chronic unpredictable mild stress induced depression in rats
  1. Tez No: 483951
  2. Yazar: GÜLNAZ ARKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ARICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Depresyonun patofizyolojisi strese maruziyet ve bunu takiben oluşan inflamatuvar yanıtlar ile ilişkilendirilmektedir. Çalışmamızda kronik öngörülemeyen hafif stres (KÖHS) ile depresyon modeli oluşturulan sıçanlarda kronik harman uygulamasının inflamatuvar yolaklar üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Erkek Wistar Albino sıçanlar (220-360 g) Kontrol, KÖHS, KÖHS+Harman 5 (5 mg/kg), KÖHS+Harman 10 (10 mg/kg) olmak üzere gruplara ayrılmıştır (n=10-12). Model çeşitli stresörlerin ardışık olmadan 6 hafta süre ile uygulanması ile oluşturulmuş ve 20. günden itibaren iki farklı dozda ve günde bir kere harman uygulanmıştır. Antidepresan etkinliğin değerlendirilmesinde sükroz tercih testi ve zorunlu yüzme testi kullanılmıştır. İnflamatuvar ve antiinflamatuvar yanıtlar immünohistokimyasal ve moleküler analizlerle belirlenmiştir. Bulgular: Sükroz tercih testi 5 mg/kg harman tedavisinde ve zorunlu yüzme testi de hem 5 mg/kg hem de 10 mg/kg harman tedavilerinde antidepresan benzeri etkiyi göstermiştir. Moleküler ve immünohistokimyasal inflamatuvar parametrelerdeki değişiklikler gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklar ortaya koymuştur. Kaspaz-1, IL-1ß, IL-6 düzeyleri ve Iba-1 mikroglial hücre aktivasyonu KÖHS'e oranla Harman 10'da istatistiksel anlamlı azalmıştır. NLRP3, IL-18, ASC ve CD11b gen ekspresyon düzeyleri ise KÖHS'le değişmemiş, tedaviden etkilenmemiştir. Hipokampüs GFAP düzeyleri ve NF-κB RNA ekspresyon seviyeleri KÖHS'le artmış, harman ile değişmemiştir. P2X7 reseptör ekspresyonu Harman 5 ile artmış Harman 10 ile azalmıştır. NLRP1 inflamazomu Harman 10 ile artmış olarak bulunmuştur. Sonuçlar: Çalışmalarımızda ortaya çıkan veriler endojen beta-karbolin harmanın kronik öngörülemeyen hafif stres modeli ile depresyon oluşturulan sıçanlarda, depresif benzeri davranışlarda doza bağlı iyileşmeler sağladığını ortaya koymuştur. Beyin dokuları üzerinde yapılan analizlerimiz sonucunda depresyonun gelişiminde artığı görülen inflamatuvar parametrelerin bazılarının harman ile tedaviye yanıtta istatistiksel anlamda azalma gösterdikleri sonuçlarını vermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The pathophysiology of depression is associated with stress exposure and following inflammatory responses. In our study we aim to investigate the association between inflammatory pathways and chronic harmane therapy on chronic unpredictable mild stress (CUMS) induced depressive rats. Materials and methods: Male Wistar Albino rats (body weight: 220-360 g) were seperated into four groups as follow: Control, CUMS, CUMS+Harman5 (5 mg/kg), CUMS+Harman10(10 mg/kg) (n=10-12). In this model nonconsecutive various stressors were randomly implemented for 6 weeks and intraperitoneal harmane administration was started on 20th day till the end of experiments. In order to detect antidepressant activity of harmane sucrose preference test and forced swim test have been performed. Determination of inflammatory and antiinflammatory responses was via immunohistochemical and molecular analyses. Findings: Behavioural tests data shows that the chronic administration of harmane contributes a recovery on depressive symptoms in a dose dependent manner. Sucrose preference test showed that 5 mg/kg harmane therapy demonstrates antidepressant effect and forced swim test results indicate that both 5 mg/kg and 10 mg/kg harmane therapy reverse depressive-like behaviours. Molecular and immunohistochemical analysis have shown statistically significant results. Levels of mRNA expression of caspase-1, IL-1ß, IL-6 and levels of Iba-1 immunoreactivity are significantly elevated with CUMS on PFC are reduced in Harmane10 group. Levels of NLRP3, IL-18, ASC ve CD11b gene expression are unchanged with CUMS and are not affected by therapy. Hippocampus levels of GFAP and NF-κB gene expression levels are elevated with CUMS, not affected by harmane therapy. P2X7 gene expression was increased with Harmane5 and decreased with Harmane 10. Levels of NLRP1 iflammasome is foud to be elevated with Harmane10. Results: The data in our study revealed that an endogenous beta-carboline harmane indicates antidepressant-like effect on chronic unpredictable mild stress induced depressive rats in a dose-dependent manner. The analyses performed on brain tissues demonstrates that levels of some inflammatory parameters,associated with depression, have shown statistically significant responses to chronic harmane therapy.