Endoskopik taş cerrahisinde üreteral erişim kılıfının cinsel fonksiyonlara alt üriner sistem semptomlarına ve psikolojik duruma etkileri
The effects of ureteral access sheath on sexual functions, lower urinary system symptoms and psychologi̇cal status in endoscopic stone surgery
  1. Tez No: 789710
  2. Yazar: VEYSİ TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Üriner sistem taş hastalığı antik dönemlerden beri insanoğlunu etkileyen hastalıklardan biridir. Çalışmamızda üriner sistem taş hastalığının cerrahi tedavisinde üreteral erişim kılıfı kullanılarak yapılan Retrograd İntrarenal Cerrahi(RIRC) ve Üreterorenoskopi(URS) yapılan hastaları karşılaştırarak; üreteral erişim kılıfının cinsel fonksiyonlara, alt üriner sistem semptomlarına ve psikolojik duruma etki edip etmediği araştırılmıştır. Çalışmaya 18 ile 65 yaş arası 399 hasta dâhil edildi. Yapılan işlemin psikolojik duruma etkisini sorgulamak amacıyla“Beck Depresyon Ölçeği”kullanıldı. Erkek hastalarda, cinsel fonksiyonlardaki etkileri ve alt üriner sistem üzerine etkileri değerlendirmek için Uluslararası Prostat Semptom Skoru (IPSS), Erektil Fonksiyon Uluslararası Ölçeği (IIEF), Erken Boşalmayı Değerlendirme Anketi (PEDA) ve Erkek Cinsel Sağlığı (Ejakülator Disfonksiyon) Sorgulama Formu (EDSF) kullanıldı. Kadın hastalara ise; Aşırı Aktif Mesane Değerlendirme Formu (OAB-v8) ve Kadın Seksüel Fonksiyon İndeksi (FSFI) kullanıldı. Çalışmaya dâhil edilen hastalar RIRC (Grup 1) ve URS (Grup 2) olarak iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Urinary tract stone disease is one of the diseases that have been affecting human beings since ancient times. In our study, RIRC and URS surgery patients performed using the ureteral access sheath in surgical treatment of urinary system stone disease were compared to the investigate to determine whether the ureteral access sheath affects sexuel functions, lower urinary tract symptoms and psycholoical situation. The study included 399 patients aged between 18 and 65 years. The Beck Depression scale was used to question the effect of the procedure on the psychological condition.The International Prostate Symptom Score (IPSS), International Index of Erectile Function (IIEF), Premature Ejaculation Evaluation Questionnaire (PEEQ) and Male Sexual Health (Ejaculatory Dysfunction) Questionnaire (EDQ) were used to male patients. Overactive Bladder Assessment Form (OAB-v8) and Female Sexual Function Index (FSFI) were used to female patients. The patients included in the study were divided into two groups: RIRC (Group 1) and URS (Group 2).