Endoskopik taş cerrahisinde taş kültürünün idrar kültürü ile ilişkisi ve postoperatif SIRS/sepsis gelişimi açısından önemi
The relationship between stone culture and urine culture in endoscopic stone surgery, and its importance in terms of postoperative SIRS/sepsis development
- Tez No: 1013762
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Endoskopik taş cerrahisinde taş kültürünün ve intraoperatif idrar kültürünün yerinin belirlenmesi, postoperatif olası sepsis/SIRS gelişiminde kültür sonuçlarının tedavi planına etkisinin araştırılması ve sonuçların literatür ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Endoskopik taş cerrahisi (URS/RIRS) ile taş fragmantasyonu gerçekleştirilen 18 yaş üstü 72 erkek ve 43 kadın toplam 115 hasta araştırmaya dahil edilmiştir. 74 hastaya URS, 41 hastaya RIRS uygulanmıştır. Taş fragmantasyonu öncesi üriner sistem içinden alınan idrar örneği ve fragmantasyon sonrası alınan taş örneği kültürde incelenmiştir. Bulgular: Preoperatif idrar kültüründe (PİK) üreme 9(%7,8), intraoperatif idrar kültüründe (İİK) üreme 4(%3,4) ve taş kültüründe (TK) üreme 10(%8,6) hastada görüldü. İİK pozitif hastalarda 4/4 (%100) oranda taş kültüründe de üreme görülürken, PİK pozitif hastaların 3/9 (%33) tanesinde taş kültüründe üreme oldu. Bu durum bize TK ile İİK arasında, TK ile PİK arasındakinden çok daha fazla korelasyon olduğunu göstermiştir. Bizim çalışmamızda postoperatif sepsis ve septik şok görülmezken, 4/115 (%3,5) hastada postoperatif enfeksiyon tablosu gelişti ve yatış süresi uzatılarak antibiyoterapi verildi. İntraoperatif alınan taş ve idrar kültürlerinin sonuçları postoeratif enfeksiyon görülen hastaların tedavi rejimini değiştirmedi. Taş kültüründe üreme olan grupta hem preoperatif hem de intraoperatif idrar kültürü pozitifliği, yüksek grade hidronefroz ve postoperatif enfeksiyon gelişimi anlamlı ölçüde yüksek saptanmıştır. Ayrıca taş kültürü pozitif grupta taşsızlık oranının düşük ve yatış süresinin uzun olduğu görülmüştür. Postoperatif enfeksiyon saptanan grupta İİK ve TK pozitifliği anlamlı oranda yüksek iken PİK farklılık oluşturmamıştır. Yine postoperatif enfeksiyon olan grupta taş alanı ve laser vuruş sayısı fazla, operasyon süresi ve yatış süresi uzun bulunmuştur. Sonuç: Çalışılan 3 kültürden PİK sonucu postoperatif enfeksiyon açısından anlamlı bir fark göstermezken, TK ve İİK pozitifliğinin enfeksiyon gelişen grupta anlamlı olarak yüksek saptanması, İİK ve TK'nın postoperatif enfeksiyon gelişimini öngörmede PİK'ten daha değerli bir belirteç olduğunu göstermiştir. Bu nedenle postoperatif enfeksiyon açısından anlamlı olarak yüksek riskli olduğunu gördüğümüz taş alanı, laser vuruş sayısı ve operasyon süresi değişkenlerinden en az birinin yüksek olduğu hastalarda taş kültürü ve intraoperatif idrar kültürü alınması düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to locate stone culture and intraoperative urine culture in endoscopic stone surgery and investigate the effects of culture results on the treatment of the development of postoperative sepsis/SIRS, and to compare the results. Materials and Methods: A total of 115 patients, 72 men and 43 women over age of 18, who underwent stone fragmentation with endoscopic stone surgery (URS/RIRS) were included in this study.URS was applied to 74 patients and RIRS was applied to 41 patients. Urine sample taken from the urinary system before stone fragmentation and stone sample taken after fragmentation were cultured and examined. Results: Growth in preoperative urine culture (PUC) was observed in 9 (7.8%), intraoperative urine culture (IUC) in 4 (3.4%) and in stone culture (SC) in 10 (8.6%) patients. IUC positive patients and 3/9 (33%) of PUC positive patients yielded growth in stone culture. This situation revealed that there was much more correlation between SC and IUC than between SC and PIC. While postoperative sepsis and septic shock were not observed in our study, postoperative infection developed in 4/115 (3.5%) patients and antibiotics were given by extending the hospital stay. İntraoperative stone and urine cultures did not lead to change, in the treatment plan of patients with postoperative infection. In the group with stone culture growth, both preoperative and intraoperative urine culture positivity, high grade hydronephrosis and postoperative infection were found to be significantly higher. In addition, it was observed that the stone-free rates were low and the hospitalization period was long in the stone culture positive group. While IUC and SC positivity were significantly higher in the group with postoperative infection, the PUC result did not differ. In the group with postoperative infection, the number of stone areas and laser firing was higher, and the duration of operation and hospitalization were long. Conclusion: While PUC results from 3 cultures obtained did not show a significant difference in terms of postoperative infection, SC and IUC positivity were found to be significantly higher in the group with infection. These results showed that IUC and SC are more valuable markers than PUC in predicting the development of postoperative infection. Therefore stone culture and intraoperative urine culture may be considered in patients with a high risk of postoperative infection in case at least one of the higher variables of stone burden, number of laser pulses, and operation time.