Otojen greftlerle horizontal yönde ogmente edilmiş alveol kretlere tek aşamalı yaklaşımla yerleştirilmiş implantlarla iki aşamalı yaklaşımla yerleştirilmiş implantların başarısının karşılaştırılması
Comparison of the success of implants placed in a single-stage approach and implants placed in a two-stage approach to alveolar crests augmented in the horizontal direction with autogenous grafts
- Tez No: 789713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖÇMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç : Bu tez çalışmasında implantasyon zamanının implant başarısına etkisini ortaya koyabilmek için otojen greftlerle ogmente edilmiş kretlere tek aşamalı yaklaşımla ve iki aşamalı yaklaşımla yerleştirilen implantların sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın ikincil amacı ise implantasyon zamanının ogmentasyon ile kazanılan kemik hacimleri üzerine etkisinin gösterilmesidir. Gereç ve Yöntem : Retrospektif olarak yürütülen bu çalışmada hastalar otojen blok greftlerle ogmentasyondan sonra İAY'la implantasyon uygulananlar ve shell tekniği ile TAY'la implantasyon uygulananlar olarak iki grupta incelenmiştir. Protetik yüklemeden 1 yıl sonra implant başarısı, periapikal radyografilerde krestal kemik kaybı, KIBT'de bukkal kemik kalınlıkları ve 3 boyutlu hacim değişiklikleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma 19 olgu ve 33 implant üzerinden gerçekleştirilmiştir. 33 implantın %93,9'unda (n=31) başarı sağlanırken, %6,1'inde (n=2) tatmin edici sağkalım elde edilmiştir. Gruplar arasında implant başarısı ve krestal kemik kaybı ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir. (p>0,05) İmplantasyon sonrası koronal, orta ve apikal bukkal kemik kalınlıkları TAY grubunda İAY grubundan yüksektir. (p0,05). Gruplar arasında koronal ve apikal bukkal kemiğin rezorpsiyon oranları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermezken (p>0,05); orta bukkal kemiğin rezorpsiyon oranı TAY grubunda daha yüksektir. (p0,05). Sonuç : 1. yıl takip seanslarında kemik hacimleri, marjinal kemik kaybı ve implant başarısı açısından gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmaması otojen greftlerle ogmente edilen kretlerde TAY'ın İAY'la benzer klinik sonuçlara sahip olduğunu göstermektedir. Ancak çalışmamız uzun süreli implant başarısını ve hacim değişikliklerini değerlendirmek için yeterli takip süresine sahip değilidir. Anahtar kelimeler : tek aşamalı yaklaşımla implantasyon, iki aşamalı yaklaşımla implantasyon, otojen kemik grefti, implant başarısı, greft hacmi
Özet (Çeviri)
Objective : In this thesis, it is aimed to compare the results of implants placed with a single-stage approach and a two-stage approach to the crests augmented with autogenous grafts in order to evaluate the effect of implantation time on implant success. The secondary aim of the study is to show the effect of implantation time on the bone volumes gained by augmentation. Material and Methods : In this retrospective study, patients were examined in two groups as those who underwent implantation with two-staged approach(TSA) after augmentation with autogenous block grafts and those who were implanted with single staged approach(SSA) with shell technique. Implant success, crestal bone loss on periapical radiographs, buccal bone widths and 3-dimensional volume changes on CBCT were evaluated 1 year after prosthetic loading. Results : The study was carried out on 19 cases and 33 implants. Success was achieved in 93.9% (n=31) of 33 implants, while satisfactory survival was achieved in 6.1% (n=2). There were no statistically significant differences in implant success and crestal bone loss measurements between the groups. (p>0.05) Post-implantation coronal, middle and apical buccal bone widths were higher in the SSA group than in the TSA group(p0.05). While the resorption rates of the coronal and apical buccal bone were not statistically different(p>0.05); the resorption rate of the middle buccal bone was higher in the SSA group. (p0.05). Conclusion : The absence of significant differences between the groups in terms of bone volumes, crestal bone loss and implant success in the 1st year follow-up sessions indicates that SSA has similar clinical results to TSA in ridges augmented with autogenous grafts. However, our study does not have sufficient follow-up time to evaluate long-term implant success and volume changes. Keywords : simultaneous implantation, delayed implantation, autogenous bone graft, implant success, graft volume