Süper kritik bir termik santralın termoekonomik analiz ile değerlendirilmesi
Evaluation of a super critical thermal power plant with thermoeconomic analysis
  1. Tez No: 789729
  2. Yazar: KEMAL BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOPAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yıllarda yenilenebilir kaynaklı enerji üretimi önemli ölçüde artmıştır. Bu yüzden kömür yakıtlı termik santrallerinin yenilenebilir kaynaklı enerji santralleri ile rekabet edebilmesi amacıyla geliştirilmeleri gerekmektedir. Kömür yakıtlı termik santrallerde verim çok düşüktür. Bu sebepten dolayı, yapılan bu çalışmada santral bileşenlerinin tersinmezlik maliyetleri ve birim ekserji başına ortalama maliyetleri hesaplanmıştır. Hesaplamalarda Eren Enerji'nin Zonguldak ili Çatalağzı beldesinde yer alan 2x615MW kurulu güce sahip kömür yakıtlı termik santralin verileri kullanılmıştır. Yapılan bu çalışmada, termoekonomik analiz kullanılarak tersinmezlik maliyeti 32.688 $/saat değeri ile en yüksek kazan bileşeninde belirlenmiştir. Birim ekserji maliyetine göre ise 156,33 $/GJ ile en yüksek değer besleme suyu pompa çıkışı olan 2 numaralı düğüm noktasındaki yerde hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, renewable energy generation has increased significantly. Therefore, coal-fired thermal power plants need to be developed in order to compete with renewable energy power plants. The efficiency in coal-fired thermal power plants is very low. For this reason, in this study, the irreversibility costs of the power plant components and the average cost per unit exergy were calculated. In the calculations, the data of Eren Energy's coal-fired thermal power plant with an installed power of 2x615MW located in Çatalağzı town of Zonguldak province were used. In this study, using thermoeconomic analysis, the irreversibility cost was determined at $32,688/hour for the highest boiler component. According to the unit exergy cost, the highest value with 156.33 $/GJ was calculated at the node 2, which is the feed water pump outlet.