Object relocation in a mobile computing environment
  1. Tez No: 78975
  2. Yazar: ONUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM BAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
MaROS mobil sistemlerin, düşük iletişim hızı, kısıtlı disk alanı, zayıf işleme gücü ve bataryaların uzun ömürlü olmaması gibi zayıf yönlerini güçlendirmeye yönelik bir çözüm öneren bir uygulama geliştirme platformudur. Bu platformda, kayıtlı hareketli makinalar uygulamalarını MaROS sunucusuna aktarabilir. Bu işleme“yerdeğiştirme”denilmektedir. Bu tezde, MaROS göç sistemi modülünün tasarım ve uygulaması sunulmaktadır. Bu tezde, MaROS sistemi içinde yerini alan mobil makinalar için bir göç protolü tasarlanmış ve pilot sistemi uygulanmıştır. Öne sürelen yapı, kullanıcı tarafından başlatılan bir hafif göç sistemidir. Bu tezde göç sistemleri hakkında kısa bir araştırma, MaROS sisteminin bütününün ve göç paketinin tasarım, uygulama ve değerlendirilemesi sunulmaktadır. Ayrıca, sitemi geliştirmek için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
MaROS is an application development platform, which offers a solution to strengthen the weak aspects of mobile systems such as low network bandwidth, limited disk space, limited processing power, and batteries with short life span. In this platform, registered mobile computers may transfer their applications to MaROS server. This process is called“relocation”. In this thesis, the design and implementation of the MaROS migration module is presented. The proposed model supports a lightweight migration system initiated by the application. A brief survey on migration systems, design, implementation, and evaluation of entire MaROS system and its migration package are presented in this thesis. In addition, suggestions to enhance the system are presented.