An application service provider for a mobile computing environment
- Tez No: 78977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM BAYDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Özet MaROS (Haraketli ve yerdeğiştirebilen nesne sistemi) özellikle taşınabilir bilgisayarlar için tasarlanmış bir uygulama geliştirme platformudur. Bu platformda, kayıt olmuş haraketli bilgisayarlar uygulamalarını MaROS sunucu üzerine aktarabilirler. Bu işleme yerdeğiştirme adı verilir. Bu tezde, MaROS Bildirim (Notification) ve Kurtarım (Recovery) parçalarının tasarımı ve gerçekleştirilmesi sunulmaktadır. MaROS Bildirim kısmı, MaROS nesnelerinin taşınması ve silinmesi ile ilgilenmektedir. Bu kısım, aynı zamanda nesne yerdeğiştirme işleminin hazırlık aşamasıdır. MaROS Kurtarım kısmı, isteğe bağlı sistem sonlandırma durumunda sistemin kurtarılması ve yeniden başlatılması ile ilgilenmektedir. Kurtarım kısmı, sistem kurtarma işlemini Kurtarma Tablosu (Recovery Table) adı verilen bir tablo yardımı ile sağlar.
Özet (Çeviri)
Abstract MaROS (Mobile and Relocatable Object System) application development platform is especially designed for mobile computers. In this platform, registered mobile computers may transfer their applications to MaROS server. This process is called“relocation”. In this thesis, the design and implementation of the MaROS Notification and Recovery modules are presented. MaROS Notification module deals with transfer and removal of MaROS objects. It is the preparation step for the object relocation process. MaROS Recovery module deals with the system recovery and startup process after voluntary shutdown requests. It coordinates the recovery process by keeping a table called“Recovery Table”.