Giyilebilir duruş bozukluğu uyarı sisteminin imalatı ve sistemin deneysel değerlendirilmesi
Manufacturing of wearable poor posture warning system and experimental evaluation of the system
- Tez No: 789760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMİK TAYLAN DAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda, duruş bozukluğu en ciddi sağlık sorunlarından biri haline geldi. Duruş bozukluğunun omurga sağlığını olumsuz etkilediği bilinir. Omurga insan vücudunun önemli bir parçasıdır ve insan sağlığında hayati bir rol oynar. Sağlıklı bir omurgayı korumak için iyi bir duruşa sahip olmak esastır. Duruş bozukluğu, omurgaya gereksiz baskı uygulayarak ağrıya ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu çalışma, giyilebilir bir hatalı duruş düzeltme sistemi geliştirmeyi amaçlamıştır. Geliştirilen sistem flex sensör, mikrodenetleyici, Bluetooth modülü, titreşim motorları, sesli uyarı bileşeni ve güç kaynağından oluşmaktadır. Ayrıca tasarlanan sistem, mikrodenetleyici ile SSAA arasında başarılı veri aktarımına dayanmaktadır. Geliştirilen sistem, kişilerin oturma pozisyonu takip ederek doğru duruş bozulduğunda uyarı verir. Geliştirilen sistemin kullanıcıların üzerindeki etkisini incelemek için bir deney planlanmıştır. Bu deneyde sekiz sağlıklı erkek ve dört sağlıklı kadın (yaş: 22.0 ± 1.3 yaş, boy: 1.71 ± 0.1 m, ağırlık: 65.5 ± 12.3 kg) rastgele seçilmiştir. Çalışma üç oturuma ayrılmıştır: Oturum birde katılımcılar, geri bildirim sistemi kapalı olarak geliştirilen sistemi 15 dakika boyunca kullanmışlardır. Oturum iki süresince katılımcılar doğru duruşları bozulduğunda geliştirilen sistem tarafından uyarılmıştır. Oturum üçte geribildirim sistemi tekrar kapatılmıştır. Geliştirilen sistem, tüm oturumlarda kötü duruş sayısını ve kişisel bilgileri toplayarak bulut depolamada saklar. Ayrıca bütün oturumlarda toplanan PPC değerleri, geliştirilen sistemin katılımcıların duruş alışkanlıkları üzerindeki etkisini belirlemek için paired t-testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, oturum bir ile oturum üç arasında ortalama PPC değerinin % 56,27 azaldığını ve tüm seanslardan sonra ortalama gelişme endeksi değerinin 50,75 olduğunu gösterdi. Bu çalışmada, geliştirilen sistemin oturma pozisyonunda doğru duruş bozukluğu olduğunda kişileri başarılı bir şekilde uyardığı ve katılımcılara doğru duruş alışkanlığını kazandırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, poor posture has become one of the most severe health issues. Poor posture is known adversely affect spine health. The spine is an important part of the human body and plays a vital role in a person's health. Having a good posture is essential for maintaining a healthy spine. Poor posture can put unnecessary strain on the spine, which can lead to pain and other health problems. This study is aimed at developing a wearable poor posture correction system. The developed system consists of a flex sensor, a microcontroller, a Bluetooth module, vibration motors, buzzers, and a power supply. The designed system is based on successful data transfer between the microcontroller and the SSAA. The system monitors people's sitting posture and alerts them when the correct posture is disturbed. An experiment was planned to investigate the effect of the developed system on users. In this experiment, eight healthy men and four healthy women (age: 22.0 ±1.3 years, height: 1.71 ± 0.1 m, weight: 65.5 ±12.3 kg) were randomly selected. The study was divided into three sessions: In session 1, the participants used the developed system for 15 minutes with the feedback system turned off. During session 2, the participants were alerted by the developed system when the correct posture was disturbed. During session 3, the feedback system was turned off again. In all sessions, the developed system collects and saves the poor posture count and personal information at cloud storage. In addition, the PPC values collected in the sessions were evaluated using the paired t-test to determine the impact of the developed system on the participants' postures habit. The results showed the average PPC value reduced by 56.27 % between session 1 and session 3, and the average improvement index value after all sessions was founded 50.75. In this study, it was seen that the developed system successfully alerted people when the correct posture was disturbed in the sitting position and helped the participants to acquire the habit of correct posture.