Geriatrik bireylerde nütrisyonel durum, günlük yaşam aktivitesi ve kırılganlık düzeyinin belirlenmesi
Determination of nutritional status, activities of daily living and frailty level in geriatric individuals
  1. Tez No: 913871
  2. Yazar: GONCAGÜL BAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; yaşlı hastalarda günlük yaşam aktivitelerini sürdürebilme durumu ile beslenme ve kırılganlık ve arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışmamız, polikliniğimize Ocak- Mayıs 2024 tarihleri arasında başvurmuş olan 65 yaş ve üstü 331 kişi ile yapıldı. Sosyodemografik form, Mini Nütrisyon Değerlendirme Kısa Form, Katz Günlük Yaşam Aktivitelerinde Bağımsızlık İndeksi, Lawton Enstrümantal Günlük Yaşam Aktiviteleri ve Klinik Kırılganlık Ölçeği yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study; to examine the relationship between nutrition and frailty and the ability to maintain activities of daily living in elderly patients. Materials and Methods: Our descriptive and cross-sectional study was conducted with 331 people aged 65 years and older who applied to our outpatient clinic between January and May 2024. Sociodemographic form, Mini Nutrition Assessment Short Form, Katz Independence Index in Activities of Daily Living, Lawton Instrumental Activities of Daily Living and Clinical Frailty Scale were applied by face-to-face interview method.