Spor yapma alışkanlığının kognitif beceriler üzerine etkisi
The effect of sports habit on cognitive skills
- Tez No: 789769
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELİÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma spor yapma alışkanlığının kognitif beceriler üzerine etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma spor yapan 53 ve spor yapmayan 55 katılımcı olmak üzere 108 kişi ile yapılmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen demografik sorulardan oluşan anket, Benton Görsel Bellek Testi ile Cattel 2a Zekâ Testi uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS.22 paket programında analiz edilmiştir. Spor yapma durumuna göre,Benton Görsel Bellek Testi ile Cattel 2a Zekâ Testiortalamalarında yüksek düzeyde anlamlı fark vardır (p=0,001). Ortalamalara baktığımızda anlamlı farkın spor yapan katılımcılar lehine olduğu bulunmuştur. Spor yapma süresi çoklu karşılaştırma sonucu, anlamlı fark spor yapmayanlar ile 3-5 yıl arasında ve 1-3 yıl ile 3-5 yıl spor yapanlar arasında olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the effect of sports habits on cognitive skills. There search was conducted with 108 people, 53 of whom do sports and 55 who do not. A questionnaire consisting of demographic questions developed by the researcher, Benton Visual Memory Test and Cattel 2a Intellience Test were applied to the participants. The collected data were analyzed in the SPSS. 22 package program. There is a high level of significant difference in the mean scores of Benton Visual Memory Test and Cattel 2a Intelligence Test according tothe state of doing sports. (p=0,001). When we look at the averages, it was found that the significant difference was in favor of the participants who did sports. As a result of multiple comparisons of the process of doing sports, it was revealed that there was a significant diffrence between those who did not do sports for 3-5 years and between those who did sports for 1-3 years and 3-5 years.