Management information system application with client/server archtecture for GSM network planning
GSM ağ planlaması için istemci/sunucu mimarisiyle yönetim bilgi sistemi uygulaması
  1. Tez No: 97585
  2. Yazar: MURAT AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF EYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Yönetim bilgi sistemi, bir organizasyon içindeki çalışma ve karar vermeyi desteklemek için yöneticilere bilgi sağlayan düzenlenmiş bir veri kümesidir. Yönetim bilgi sistemi, bir şirketteki kendi iş çalişmalan hakkında bilgi sağlayan bilgisayar sistemleri için kullanılan genel bir terimdir. GSM (Mobil iletişim için Evrensel Sistem) avrupa'da ve dünyanın diğer kısımlarında geniş çapta kullanılan sayısal mobil bir telefon sistemidir. GSM zaman bölüşümlü, çok erişimli erişimin bir varyasyonunu kullanır ve üç sayısal telsiz telefon teknolojilerinden (TDMA, GSM ve CDMA) en geniş kulanılıyor olanıdır. GSM veriyi sayısallaştınr ve sıkıştırır daha sonra bunu her birinin kendi zaman alt parçacığı olan bir kanalla bir başka kullanıcı veriyi iki kanal beraberliğinde gönderir. GSM 900 MHz ya da 1800 MHz frekans bandi ile çalışır. GSM, avrupada standart telsiz telefon standartıdır. MoU'ya göre GSM, 120 milyon kullanıcının üstünde dünya çapında kullanıcıya sahiptir ve 120 ülkede mevcutdur. Birçok GSM ağı operatörlerünün, yabanci operatörler ile birbirlerinin ağlarım kullanma anlaşmaları vardır ve kullanıcılar genellikle cep telefonlarının başka ülkelere gittiklerinde kullanabilirler. İstemci/sunucu, biri diğerinden bir servis isteyen istemci olan ve istenen servisi yerine getiren sunucu olan iki bilgisayar programı arasında ki ilişkiyi tanımlar. İstemci/sunucu düşüncesi bir bilgisayar üzerindeki programlarcada kullanılabiliyor olmasına rağmen, bunu bilgisayar ağında kullanmak daha önemli bir düşüncedir. Bir ağda, İstemci/sunucu modeli iyi çalışan bir çok yerde bulunan dağıtık programların birbirlerine bağlanması için uygun bir yol sağlar. Bilgisayar işlemleri genellikle istemci/sunucu modeli kullanırlar. İstemci/sunucu modeli ağsal hesaplamanın ana düşüncesini olmuştur. Birçok iş uygulaması istemci/sunucu modeli kullanmak üzere yazılmıştır. Alışılmış istemci/sunucu modelinde sunucu aktif edilir ve istemcilerin isteklerini bekler. Tipik olarak, bir çok istemci bu sunucunun servislerini ortaklaşa kullanırlar. Hem istemci programlan hemde sunucu programlan genellikle daha büyük bir uygulamanın alt bölümleridir. GSM şebeke planlama kapsamayı ve kapasiteyi artırmak,optimize etmek ve servis kalitesini artırmak için yeni baz istasyonu planlama ve gerçekleştirme işidir. GSM şebeke planlamacılar için organize olmuş bir veritabanı yoktur. Bunun sonucu olarak, şebeke planlamacılar için plan yapmak mevcut şebekeyi takip etmek ve şebeke planlama yönetimi için ise detaylı rapor almak oldukça zordur Şebeke planlamacılar ve tesisçiler için, bir baz istasyonunun kurulumununun,bir baz istasyonu grubuna kurulumdan önce veya sonra alternatif verilmesinin veya revizyon 7verilmesinin iş akışım organize eden bir araç çoğu GSM operatörü için yoktur. Gruplar arasında ki bütün iş emirler bilgileri e-posta ve telefonla akmaktadır. Bu nedenle bir baz istasyonunun kurulum süresi artmaktadır. Şebekenin hızlı gelişmesi ve bir çok sayıdaki pazarlama ve teknik parametreler planlamacıların iş yaparken elle optimal çözümler bulabileceği durumu büyük çapta geçmiştir. Bu projenin amaçlarından biri bu elle yapılan işleri azaltmak ve radyo hücre planlamacıların daha kolay baz istasyonu planlayabilmesi için baz istasyonu, baz istasyon grubları ve komşuluk ilişkileri, frekansları ve baz istasyonu paremetrelerini kapsayan organize olmuş bir veritabanı sağlamaktır. GSM şebekesinin servis kalitesini artıracak bazı raporlar verecektir. Bu projenin diğer amacı şebeke planlama yönetimine mevcut şebeke planlama ekipman durumu bilgisini sağlamaktır. Bu bilgi karar vermeyi desteklemek için baz istasyonu, baz istasyon gruplarını, alıcı/verici, santrallerin gelişimini kapsamaktadır. Aynı zamanda, GSM network plannlama ve yapılması İş Akışı Yönetim sistemi eklenecektir. Aynı zamanda iş akış modulüde uygulamaya eklenecektir. Bu projenin ana amacı GSM şebeke planlaması için, yeni bir baz istasyonu kurulumunun verimliliğini artırmak ve karar verilişi desteklemektir. Ticari basandan önce olması gereken bir ağın yüksek kalitede servisidir. GSM şebeke planlama bir çok uğraştırıcı optimizasyon problemini getirir. GSM operatörleri şebekenin altyapısının ilk tasarımı ve sonra ki değişimi ile uğraşmak ve radyo kaynaklarını verimli şekilde kullanmak zorundadır. Eğer şebeke planlama yönetimi detaylı bilgi alabilirlerse mevcut durum hakkında daha doğru karar verebilirler. Eğer şebeke planlamacı var olan baz istasyonları hakkında bilgi alabilirse daha kolay ve daha doğru planlama yapabilecektir. Gruplar arasındaki iş emir bilgileri bir uygulama tarafından kotanlabilinirse, bir baz istasyonunun kurulum süresi azalacaktır, eğer bütün haberleşme bir iş akış modülü tarafından kotanlabilinirse yanlış anlamalar azalacaktır. Uygulamanın mimarisi İstemci/sunucu mimarisi olacaktır. İstemci/sunucu mimarisi ile kullanıcı sistem arabirimi genellikle kullanıcının masaüstü ortamında ve birçok istemciye cevap veren veritabanı yönetim sistemi ise genellikle çok daha güçlü bir sunucuda bulunur. İşlemlerin yönetimi, kullanıcı arabirimi oramı ile veritabanı yönetim ortamı sunucusu arasında bölüşülür. Veritabanı yönetim sunucusu bazı saklanmiş prosedürler ve tetikler banndırır. Birçok yazılım firması iki katmanlı istemci/sunucu mimarisinde yazılımın geliştirilmesini kolaylaştıncı yazılım araçları sağlarlar. İstemci/sunucu yazılım modeli merkezcil,mainframeler,zaman paylaşımlı bilgisayarlara nazaran kullanılabilirliğin, esnekliğin ve ölçülü geliştirilmesi yönünde tasarlanmış çok yönlü, mesaj tabanlı, modüler bir altyapıdır. Bu uygulamanın istemci yanı Sybase PowerBuilder Enterprise kullanarak yazılacaktır. Veritabam yönetim sistemi olarak ise Sybase Adaptive Server Enterprise olacaktır. Veri modellemede Logic Works Erwin, Sybase S-Desing Data architect ve System Engineer adındaki bir kaç CASE aracı kullanılacaktır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A management information system is an organized set of processes that provides information to managers to support the operation and decision making within an organization. Management Information System is a general term for the computer systems in an enterprise that provide information about its business operations. GSM (Global System for Mobile communication) is a digital mobile telephone system that is widely used in Europe and other parts of the world. GSM uses a variation of time division multiple access and is the most widely used of the three digital wireless telephone technologies (TDMA, GSM, and CDMA). GSM digitizes and compresses data, then sends it down a channel with two other streams of user data, each in its own time slot. It operates at either the 900 MHz or 1 800 MHz frequency band. GSM is the de facto wireless telephone standard in Europe. GSM has over 120 million users worldwide and is available in 120 countries, according to the GSM MoU Association (Memorandum of Understanding). Since many GSM network operators have roaming agreements with foreign operators, users can often continue to use their mobile phones when they travel to other countries. Client/server describes the relationship between two computer programs in which one program, the client, makes a service request from another program, the server, which fulfills the request. Although the client/server idea can be used by programs within a single computer, it is a more important idea in a network. In a network, the client/server model provides a convenient way to interconnect programs that are distributed efficiently across different locations. Computer transactions using the client/server model are very common. The client/server model has become one of the central ideas of network computing. Most business applications being written today use the client/server model. In the usual client/server model, one server, sometimes called a daemon, is activated and awaits client requests. Typically, multiple client programs share the services of a common server program. Both client programs and server programs are often part of a larger program for application. GSM Network Planning is a process for planning and implementing new base transceiver stations to improve coverage and capacity and optimizing and improving quality of service. There is not any organized database for GSM Network Planners for most of GSM operators. As a result, it is very hard to plan and follow the current network for GSM Network Planners and to get any detailed information about current network for the management of network planning.There is not any tool to organize workflow to establish a new base transceiver station and to give some alternatives or revisions to a site after or before establishing for network planners and network implementation groups. All of order information between groups flows by e-mail and telephone. So, the duration time of establishing a new base station transceiver increases. The rapid growth of the networks and the high number of Marketing and Technical parameters largely exceeds the capacity of the planners to do the job manually finding near optimal solutions. One of the aim of these project to reduce these manual jobs and to provide Radio Cell Planners a organized database for cell and sites with neighborhood relations, frequencies and cell parameters to plan new cells more easily. It will give some reports to improve quality of service of GSM network. The other aim of this project to provide information to management of network planning to see the current situation of network equipments. This information covers cell, sites, TRX, BSC development to support decision making. Also, Work Flow module will be added to the application. The main aim of this project is to increase the efficiency of establishing a new base station transceiver and support decision making for GSM Network Planning. The high quality of service of a network is the prerequisite for the commercial success. The planning of GSM networks has brought a lot of very challenging new optimization problems: the GSM operators must deal with the initial design, then evolution, of the infrastructure of the networks and with the efficient use of radio ressources. If the management of network planning can get any detailed information, they can give more accurate decision about situation. If network planner can get existing base station transceiver information, they can plan more accurate and easily. If all of order information between groups flows by an application, duration time of establishing a new base station transceiver decreases. The misunderstanding will be decreased if all of the communication between groups handled by a workflow application module. The application architecture will be Client/Server architecture. With client/server architectures, the user system interface is usually located in the user's desktop environment and the database management services are usually in a server that is a more powerful machine that services many clients. Processing management is split between the user system interface environment and the database management server environment. The database management server provides stored procedures and triggers. There are a number of software vendors that provide tools to simplify development of applications for the two-tier client/server architecture. The client/server software architecture is a versatile, message-based and modularinfrastructure that is intended to improve usability, flexibility, interoperability, and scalability as compared to centralized, mainframe, time sharing computing. The client side of the application will be written with Sybase PowerBuilder Enterprise. The Database Management System will be Sybase Adaptive Server Enterprise. In data modeling, some CASE tools will be used which are Logic Works Erwin, Sybase S-Design Data Architect and LBMS System Engineer.