Telli güvenlik mühürlerinin otomatik olarak markalanmasını sağlayan sistemin tasarımı ve imalatı
The design and production of an automated marking system for wired security seals
  1. Tez No: 789785
  2. Yazar: FURKAN TİRAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Güvenlik mühürleri istenilen güvenlik seviyelerini sağlamak amacıyla kullanılan etkili bir yöntemdir. Güvenlik mühürleri değerli kargo eşyalarında, para kasalarında ve diğer değerli eşya gruplarında kullanılan bir güvenlik ürünüdür. Güvenlik mühürleri ile korunmak istenen alanlara dışarıdan müdahale engellenir. Güvenlik mühürlerinin kullanım amacı hırsızlığın önlenmesinden ziyade korunması istenilen özel bölge alanına müdahale olup olmadığının kontrol edilmesidir. Güvenlik mühürlerinin avantajı düşük maliyetli bir yöntem olmasıdır. Güvenlik mühürlerinin kullanım alanı geniş ve çeşitlidir. Güvenlik mühürleri enerji sayaçları, hava yolları, demiryolu taşımacılığı, karayolu taşımacılığı, kargo ve posta şirketleri, bankalar, süper marketler, oteller, hastaneler, kamyonlar, petrol tankerleri, para kasaları ya da para taşıyan araçlar ve ÖSYM sınav sorularının korunması gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Güvenlik mühürlerinin barkodları, seri numaraları ve ürünlerin ID'lerinin doğruluğu büyük öneme sahip olduğu için güvenlik mühürlerinin üretimi %100 doğrulukta olmalıdır. Otomasyon makineleri ile insan müdahalesi en aza indirilerek daha güvenli ve hızlı üretim sağlanmaktadır ve operasyonel verimlilik artmaktadır. Bu nedenle gerçekleştirilen tez kapsamında manuel olarak gerçekleştirilen güvenlik mühürlerinin üretiminin tasarlanan otomasyon makinesi ile sağlanması amaçlanmaktadır. Gerçekleştirilen tasarım çalışması mekanik tasarım, elektrik-elektronik tasarım, kontrol sistemi yazılımı ve testler olmak üzere dört ana gruptan oluşmaktadır. Mekanik sistem tasarımı ana şase ve taşıyıcı sistemlerin mukavemet analizini, makinenin titreşim analizini, pnömatik piston hesaplarını, vakum tutma gücü hesaplarını, bantlı konveyör tasarımı ve hesaplamalarını içermektedir. Bu tez çalışmasında otomasyon makinesinin tasarımı ve 3D görüntüsü detaylı olarak oluşturulmuştur. Sistem matematiksel olarak modellenerek deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Elektrik elektronik sistem olarak gömülü sistem kullanılmıştır ve sisteme uygun kontrol panosu tasarlanmıştır. Tasarım yazılım olarak C/C++ programlama dilinde geliştirilmiştir ve gömülü sisteme aktarılmıştır. Otomasyon makinesinin imalatı ve testleri yapılıp devreye alınmıştır ve şu anda makine seri üretim hattında aktif olarak çalışmaktadır. Bu çalışma 7210134 proje numaralı TÜBİTAK desteği ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Security seals are an effective method used to provide the desired security levels. Security seals are a security product used in valuable cargo items, money boxes and other valuable items. With security seals, outside intervention is prevented in the areas to be protected. The purpose of security seals is to control whether there is an intervention in the private area that is desired to be protected, rather than to prevent theft. The advantage of security seals is that it is an inexpensive method. The usage area of security seals is wide and varied. Security seals are widely used in many areas such as energy meters, airlines, rail transport, road transport, cargo and postal companies, banks, supermarkets, hotels, hospitals, trucks, oil tankers, money boxes or vehicles carrying money, and protection of ÖSYM exam questions. Since the accuracy of the barcodes, serial numbers and IDs of the products are of great importance, the production of security seals must be 100% accurate. By minimizing human intervention with automation machines, safer and faster production is ensured and operational efficiency is increased. For this reason, within the scope of the thesis, it is aimed to produce manually performed security seals with the designed automation machine. The design work carried out consists of four main groups: mechanical design, electrical-electronic design, control system software and tests. Mechanical system design includes strength analysis of main chassis and carrier systems, vibration analysis of the machine, pneumatic piston calculations, vacuum holding power calculations, belt conveyor design and calculations. In this thesis, the design and 3D image of the automation machine were created in detail. Experimental studies were carried out by modeling the system mathematically. Embedded system was used as electrical and electronic system and a control panel suitable for the system was designed. The design was developed in the C/C++ programming language as software and transferred to the embedded system. The manufacturing and testing of the automation machine has been made and commissioned, and the machine is currently working actively on the mass production line. This study was carried out with the support of TUBITAK with project number 7210134.