Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü kurumsal karbon ayak izi hesaplaması ve değerlendirilmesi
Corporate carbon footprint calculation and evaluation of Mersin University Çiftlikköy Campus
- Tez No: 789822
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR DİZGE, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dünyamızda atmosferin ortalama on bir kilometre yukarısında bulunan troposfer katmanında mevcut durumda bulunan sera gazlarının giderek artması, küresel ısınma tüm ekosistemin devamlılığını tehdit etmektedir. Özellikle fosil yakıtların kullanımındaki artış, nüfus sayının her geçen gün artması, sanayileşme ve ormansızlaşma sera gazı emisyon miktarını artırarak küresel ısınmayı artıran faaliyetler bütünüdür. Küresel ısınma ve iklim değişikliği sonucu oluşan doğal felaketler, tüm canlıların yaşam faaliyetlerini zorlaştırmaktadır. Son zamanlarda artan iklim sistemindeki değişikliklerin önüne geçilmeyerek artarak devam etmesi durumunda doğal afetlerin artması, kuraklık, mevsim değişiklikleri, gece gündüz sıcaklık farklarında aşırı değişme, yeryüzünde doğal olarak bulunan yaşamsal gazların miktarındaki değişme gibi sonuçlarla 50 yıla kadar yaşanabilecek bir dünya olmayacağı öngörülmektedir. Uluslararası ölçekte en çok önem verilen çevre sorunlarından olan iklim değişikliği, tüm canlıların yaşamsal faaliyetlerini etkilediğinden dolayı tüm ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar, üzerine düşeni yapmalıdır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler de iklim değişikliğinin önüne geçebilmek için yeni enerji politikalarının oluşturulması ve bu sayede karbon salınımını minimum düzeyde tutarak sürdürülebilir çevrenin sağlanması gerekliliği Birleşmiş Milletler için önem arz etmekte ve yapılan çalışmalarda yer almaktadır. Yapılan çalışmalarda sonuç elde edebilmek için karbon ayak izi ifadesi ortaya çıkmaktadır. Karbon ayak izi faaliyetler sonucunda atmosfere salınan sera gazı emisyonlarının karbondioksit cinsinden belirtilmesidir. Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü Mersin ili içerisinde kapladığı alan ve insan nüfusunun fazlalığı açısından Mersin ilinde yayılan sera gazı emisyonunda oldukça önemli konuma sahiptir. Bu nedenle bu çalışmada Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü Kurumsal Karbon Ayak izi Hesaplaması yapılmıştır. Hesaplamada 2022 yılına ait kampüsün ısınmadan kaynaklı doğalgaz tüketim verileri, elektrik tüketimi, üniversiteye ait araçlar ve kampüse giren araçların yakıt tüketim miktarları kullanılarak salınan karbondioksit miktarı hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar da 23614 ton CO2e bulunmuştur. Bunun % 73,7'lik kısmını sera gazı hesaplamalarında Kapsam-3 olarak tanımlandırılan diğer dolaylı emisyonları yani kampus içerisine giren akademisyen, misafir araç yakıtları ve minübüs-otobüs yakıtlarından kaynaklı salınan karbondioksit miktarından oluşturmaktadır. Rektörlüğe ait araçların yıllık akıt tüketim miktarı ve ısınmadan kaynaklı doğalgaz tüketimi ise doğrudan emisyon Kapsam-1 olarak tanımlanmakta ve 1132 ton CO2e olarak hesaplanmıştır. Kapsam-2 dolaylı sera gazı emisyonu olarak elektrik tüketiminden kaynaklı 5060 ton CO2e olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing greenhouse gases present in the troposphere layer, which is located on average eleven kilometers above the atmosphere in our world, and global warming threaten the continuity of the entire ecosystem. In particular, the increase in the use of fossil fuels, the increase in the number of population every day, industrialization and deforestation are all activities that increase global warming by increasing the amount of greenhouse gas emissions. Natural disasters caused by global warming and climate change complicate the life activities of all living things. Recently, increasing to prevent changes in the climate system and thus, if it is to continue in the future the increase of natural disasters, drought, seasonal changes, change in extreme temperature difference Day and night on earth as the change in the amount of naturally occurring gases vital to live with the results, it is envisaged that this will not be a world for 50 years. On an international scale, which is one of the most important environmental problems-climate change, due to all organisms affect all national and international institutions and organizations should do their part. Developed and developing countries in order to prevent the creation of a new energy policy, climate change, carbon emissions and thus the necessity for the provision of a sustainable environment by maintaining a minimum level of the United Nations and is important for studies is located. In order to obtain results in the studies carried out, the expression of carbon footprint appears. Carbon footprint is the indication of greenhouse gas emissions released into the atmosphere as a Tue of activities in terms of carbon dioxide.Mersin University Çiftlikköy Campus has a very important position in the greenhouse gas emission emitted in Mersin province in terms of the area it covers in Mersin province and the excess of the human population. For this reason, in this study, Mersin University Çiftlikköy Campus Corporate Carbon Footprint Calculation was performed. In the calculation, the amount of carbon dioxide released by using the natural gas consumption data of the campus related to heating for the year 2022, electricity consumption, vehicles belonging to the university and fuel consumption Tues of vehicles entering the campus were calculated. The calculations made also found 23614 tons of CO2e. It 73,7% of greenhouse gas calculations in Scope-as tanimlandirila 3 other indirect emissions, i.e., entering the campus, academics, guest vehicle fuels and minibus-bus constitutes the amount of carbon dioxide emitted from fuel. The annual flow consumption amount of the vehicles belonging to the Rectorate and the natural gas consumption caused by heating are defined as direct emission Scope-1 and calculated as 1132 tons of CO2e. Scope-2 indirect greenhouse gas emissions are calculated as 5060 tons of CO2e from electricity consumption.