Terapatik rekreasyon kapsamında alt ekstremite pilates uygulamalarının huzurevi yaşlılarında denge ve esnekliğe etkisi
The effect of lower extremity pilates practices on balance and flexibility in nursing home elderly in the scope of therapeutic recreation
  1. Tez No: 789842
  2. Yazar: ŞADAN TOĞAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA YONCA SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Pilates, terapatik rekreasyon kapsamında yaşlılarda denge ve esnekliği artıracak uygulamalardan biridir. Buradan hareketle çalışmamızda huzurevi yaşlılarında 12 haftalık alt ekstremite pilates mat egzersizlerinin denge ve esnekliğe olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, Elazığ Gazi Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kalan 50 gönüllü huzurevi yaşlısı katılmıştır. 25'i deney, 25'i kontrol grubundan oluşmuştur. Deney grubuna, 12 hafta boyunca, haftada 3 gün, günde 30 dakika olacak şekilde alt ekstremite pilates mat egzersizleri uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir egzersiz programı uygulanmamıştır. Egzersiz programına başlamadan önce hem deney grubuna hem de kontrol grubuna demografik bilgi formu, Mini Mental Test, Otur-Uzan Testi ve Berg Denge ölçeği uygulanmıştır. Otur-Uzan Testi ve Berg Denge ölçeği, egzersiz programı sonrasında tekrar uygulanmıştır. Ulaşılan veriler istatistiksel olarak SPSS-25 programı ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma sahip olduğundan çalışmanın analizinde“Paired Sample t-Test”ve“One-Way ANOVA”testleri kullanılmıştır. İstatistiksel açıdan anlamlılık değeri p < 0.05 olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak; araştırmada kontrol grubunun denge ve esneklik öntest ve sontest ortalamaları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark görülmezken, deney grubunun denge ve esneklik öntest ve sontest ortalamaları arasında istatistiksel yönden anlamlı fark olduğu görülmüştür (p< 0.05). Uygulanan alt ekstremite pilates mat egzersizlerinin deney grubundaki huzurevi yaşlılarında denge ve esnekliği artırdığı görülmüştür. Bu nedenle denge ve esnekliği artırmak için huzurevinde yaşayan, durumu uygun olan ve istekli olan yaşlılara hazırlanan programlar dâhilinde pilates egzersizlerinin yaptırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pilates is one of the practices that will increase balance and flexibility in the elderly within the scope of therapeutic recreation. From this point of view, our study aimed to examine the effect of 12-week lower extremity pilates mat exercises on balance and flexibility in nursing home elderly. 50 volunteer elderly people staying in Elazig Gazi Nursing Home Elderly Care and Rehabilitation Center participated in the research. It consisted of 25 experimental and 25 control groups. Lower extremity pilates mat exercises were applied to the experimental group for 12 weeks, 3 days a week, 30 minutes a day. No exercise program was applied to the control group. Demographic information form, Mini Mental Test, Sit-Reach Test and Berg Balance Scale were applied to both groups before starting the exercise program. Sit-Reach Test and Berg Balance scale were applied again after the exercise program. The obtained data were statistically analyzed with the SPSS-25 package program. Since it had a normal distribution,“Paired Sample t-Test”and“One-Way ANOVA”tests were used in the analysis of the study. Statistical significance was accepted as p < 0.05. In conclusion; In the study, there was no statistically significant difference between the balance and flexibility pretest and posttest averages of the control group, while there was a statistically significant difference between the balance and flexibility pretest and posttest averages of the experimental group (p< 0.05). and increased flexibility. For this reason, in order to increase balance and flexibility, it is recommended to do pilates exercises within the programs prepared for the elderly who are willing and able to live in a nursing home.