İstanbul'da yaşayan Suriyeli göçmenlerin Türk mutfağına uyum düzeylerinin sağlıklı beslenmeyle olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the level of adaptation to Turkish cuisine of Syrian immigrants living in İstanbul and healthy eating
- Tez No: 789854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BEGÜM KALYONCU ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Zorunlu veya gönüllü nedenlerden dolayı yapılan göç, evrensel bir olgudur. Ülkelerinde yaşanan iç savaştan dolayı göç etmek zorunda kalan Suriyelilerin büyük bir kısmı Türkiye'ye göç etmiştir. Çalışmada İstanbul'da en az bir yıldır yaşayan sığınma arayan Suriyeli bireylerin Türk mutfağına uyum düzeylerinin sağlıklı beslenmeyle olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel olarak planlanan çalışmada, İstanbul'da en az bir yıldır yaşayan, 18 yaş üstü toplam 200 sığınma arayan Suriyeli bireye yüz yüze şekilde anket yöntemi uygulanmıştır. Anket; demografik bilgiler ile beslenme durumunun saptanmasına yönelik sorulardan ve 3 ölçekten oluşmaktadır: i. Türk Mutfağına Uyum Ölçeği, ii. Akdeniz Diyetine Bağlılık Ölçeği, iii. Besin Güvencesi Ölçeği. Suriyeli katılımcıların %68,5 (n=137) 'i kadındır. Yaşları 18 ile 66 arasında değişmekte olup ortalaması 30,99±10,01 bulunmuştur. Katılımcıların ülkemizdeki kalış süreleri 1 ile 33 yıl arasında değişmekte olup ortalaması 7,16±3,35 yıl bulunmuştur. BKİ değeri 16,53 ile 42,24 arasında değişmekte olup ortalaması 25,44±4,46 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Immigration for forced or voluntary reasons is a universal phenomenon. Most of the Syrians who had to migrate due to the civil war in their country migrated to Turkey. In the study, it was aimed to evaluate the relationship between the level of adaptation to Turkish cuisine and healthy nutrition of Syrian asylum seekers who have been living in Istanbul for at least one year. In the cross-sectional study, a face-to-face survey method was applied to 200 Syrian asylum seekers over the age of 18, who have lived in Istanbul for at least one year. The survey consisted of questions on demographic information, nutritional status, and three scales: i. Culinary Acculturation Assessment Inventory, ii. Mediterranean Diet Adherence Scale, iii. Food Insecurity Experience Scale. 68.5% (n=137) of the Syrian participants were women. The participants' ages were between 18 and 66, with a mean of 30.99±10.01. The length of stay of the participants in Turkey ranged from 1 to 33 years, with an average of 7.16±3.35 years. The BMI value ranged between 16.53 and 42.24, with an average of 25.44±4.46.