Akademisyenlerin obezitesi olan bireyler ile ilgili tutum ve davranışlarının saptanması
Determination of attitudes and behaviors of academics towards individuals with obesity
  1. Tez No: 789855
  2. Yazar: DİLARA NUR KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma, akademisyenlerin obezitesi olan bireylere karşı ayrımcı tutum ve davranışlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmada akademisyenlerin obezite önyargı düzeyleri, empati beceri ve empati eğilim arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma Ekim 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında Karabük Üniversitesinde görev yapan ve gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 230 akademisyen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda 4 veri toplama aracı kullanılmıştır. Bu veri toplama araçları; hazırlanan anket formu, Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ), Empatik Beceri Ölçeği (EBÖ) ve GAMS 27-Obezite Önyargı Ölçeği (OÖÖ) dir. Çalışma sonunda veriler uygun istatistiksel yöntemlerle SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Akademisyenlerin ortalama puanları GAMS-27 OÖÖ için 82,35 puan, EEÖ için 72,12 puan ve EBÖ için 135,36 puan olarak bulunmuştur. EEÖ puan ortalamalarının erkek akademisyenlerde kadınlara göre daha düşük olduğu görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to determine academicians' prejudicial attitudes and behaviors toward individuals with obesity. In this study, we investigate the relationship between empathy skills, empathy tendencies, and obesity prejudice levels of academicians. The survey was carried out on 230 academicians who worked at Karabuk University between October 2021 and February 2022 and agreed to participate in the study voluntarily. In our study, 4 data collection tools were used. These tools are; a questionnaire form prepared by the researcher, Empath Skill Scale (ESS), Empathic Tendency Scale (ETS), and GAMS 27-Obesity Prejudice Scale (OPS). Study data were analyzed with appropriate statistical methods using the SPSS 22.0 package program. The academicians' average scores were 82.35 for OPS, 72.12 for ETS, and 135.36 for ESS. It was observed that female academicians had a higher mean score of ETS than males (p0.05).