Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının kültür konularına ilişkin algılarının incelenmesi
Investigation of social studies teacher candidates' perceptions on cultural issues
- Tez No: 789899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN BİROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sosyal bilgiler dersi kültürün bayraktarlığını yapan mihver derslerden biridir. Bu nedenle bu dersin öğreticisi olacak eğitimcilerin kültür konusunda yeterli donanıma sahip olması beklenir. Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının kültür konularına ilişkin algılarının incelendiği bu araştırma nitel yöntemle desenlenmiştir. Araştırma; Doğu Anadolu Bölgesinde bir üniversitede sosyal bilgiler öğretmenliği bölümünde eğitim alan 33 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Araştırma kapsamında sosyal bilgiler öğretmen adaylarının kültürel konularla ilgili algılarının neler olduğu hem genel olarak hem de bazı değişkenler dikkate alınarak incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından uzman görüşüne sunularak hazırlanmış olan kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizi betimsel analiz yöntemiyle yapılmıştır. Analiz sonrası elde edilen bulgulardan sosyal bilgiler öğretmen adaylarının kültür kavramına ilişkin farklı tanımlar yaptıkları, kültürü geçmiş, bugün ve gelecekle ilişkilendirdikleri, kültürel konulara ilişkin doğru öğrenmelerinin yanı sıra çok düşük düzeyde de olsa yanlış öğrenmelerinin de olduğu, kültür algılarında çeşitli değişkenlerin fazla etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Lisans eğitimi sırasında kültürel konuların öğretiminde dikkatli olunması yanlış öğrenmelerin engellenmesi açısından önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Social studies course is one of the axis courses that make the flag bearer of culture. For this reason, educators who will be the instructors of this course are expected to have sufficient knowledge about culture. This research, which examines the perceptions of social studies teacher candidates on cultural issues, was designed with a qualitative method. Research; The study was conducted with 33 pre-service teachers studying in the department of social studies teaching at a university in the Eastern Anatolia Region. Within the scope of the research, the perceptions of social studies teacher candidates about cultural issues were examined both in general and by considering some variables. Personal information form and semi-structured interview form, which were prepared by the researcher and presented to expert opinion, were used as data collection tools. The analysis of the data was made with the descriptive analysis method. From the findings obtained after the analysis, it has been determined that the social studies teacher candidates make different definitions of the concept of culture, they associate culture with the past, present and future, they have a very low level of false learning in addition to their correct learning about cultural issues, and that various variables do not have much effect on their perception of culture. Being careful in teaching cultural subjects during undergraduate education will be important in terms of preventing false learning.