Cerrahi hemşirelerin basınç yaralanmalarını önlemeye yönelik bilgi ve tutumlarının belirlenmesi
Determining the knowledge and attitudes of surgical nurses to prevent pressure ulcers
- Tez No: 789937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma cerrahi hemşirelerin basınç yaralanmalarını önlemeye yönelik bilgi ve tutumlarının belirlenmesi amacıyla Ekim 2022 – Aralık 2022 tarihleri aralığında T.C. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılmıştır. Çalışmaya ameliyathane, cerrahi servisler ve cerrahi yoğun bakımda çalışan 120 hemşire ile sınırlandırıldı. Araştırma verileri“Hemşireleri Tanımlayan Bilgi Formu”“Basınç Ülserlerini Önlemeye Yönelik Tutum Ölçeği (BÜÖYTÖ)”ve“Modifiye Pieper Basınç Yarası Bilgi Testi (MPBYBT)”ile yüz yüze toplandı. Çalışma kapsamında anket veri setlerinin sentezinde IMB SPSS 22,0 paket programı kullanıldı. Kolmogorov-Smirnov normallik analizi sonuçlarına göre normal dağılım görülmedi. Bu esnada ikili ve üçlü karşılaştırmalar yapılarak Kruskall-Wallis ve Mann Whitney U gibi parametrik olmayan test yöntemleri kullanılarak hipotezler test edildi. Hemşirelerin, %81,7'sinin kadın, yaş ortalamasının 26,83±4,50 yıl, %40,8'nin lisans mezunu, % 75,8'inin cerrahi servislerde çalıştığı, %88,3'ünün staf hemşire olarak görev yaptığı, %40,3'ünün meslekte çalışma yılının ve %50'sinin birimde çalışma yılının 1-5 yıl arasında olduğu görüldü. MPBYBT'nden 28,26±4,66 puan, BÜÖYTÖ'nden 34,60±3,88 puan aldıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in between October 2022 and December 2022 in order to determine the knowledge and attitudes of surgical nurses to prevent pressure injuries. It was carried out at Maltepe University Medical Faculty Hospital. The study was limited to 120 nurses working in the operating room, surgical services and surgical intensive care unit. Research data were collected face-to-face with the“Nurses Descriptive Information Form”,“Attitude Scale to Prevent Pressure Ulcers (BUOYTO)”and“Modified Pieper Pressure Wound Information Test (MPBYBT)”. Within the scope of the study, IMB SPSS 22.0 package program was used in the synthesis of the survey data sets. According to the results of Kolmogorov-Smirnov normality analysis, no normal distribution was observed. In the meantime, hypotheses were tested using non-parametric test methods such as Kruskall-Wallis and Mann Whitney U by making double and triple comparisons. Of the nurses, 81.7% were female, mean age was 26.83±4.50 years, 40.8% had a bachelor's degree, 75.8% worked in surgical services, 88.3% worked as staff nurses. It was seen that 40.3% of them worked in the profession and 50% of them worked in the unit between 1-5 years. It was determined that they got 28.26±4.66 points from theMPBYBT and 34.60±3.88 points from the BUOYTO.