Multiple skleroz hastalarında vestibüler egzersiz ve servikal stabilizasyon egzersiz eğitimlerinin denge ve yürüme üzerindeki etkilerinin araştırılması
Comparison of the effects of vestibular exercise and cervical stabilization exercise training on balance and gait in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 789952
  2. Yazar: HAKAN POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN USGU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma multiple skleroz hastalarında vestibüler egzersiz ve servikal stabilizasyon egzersiz eğitimlerinin denge ve yürüme üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya dahil edilen 35 multiple sklerozis (MS) hastaları basit rastgele yöntemle üç gruba ayrıldı. Bütün gruplara konvansiyonel tedavi (Alt ekstremite proksimal kaslara elektrik stimülasyonu, Tens ve normal eklem hareket açıklığı egzersizleri ) verildi. Vestibüler gruba Catwhorne-cooksey egzersizleri, servikal gruba servikal stabilizasyon egzersizleri ve kontrol grubuna klasik denge egzersizleri haftada 3 gün, 12 hafta boyunca uygulandı. Gruplar tedavi öncesi, 8.hafta, 12.hafta (tedavi sonrası) ve 6.ay(takip) olmak üzere 4 defa değerlendirildi. Denge; tandem duruş testi, fonksiyonel uzanma testi, dört adım kare testi ile değerlendirildi. Yürüme; 25 adım yürüme testi, 2 dakika yürüme testi, süreli kalk yürü testi ve MS Yürüme Skalası (MSYS-12) ile değerlendirildi. Yorgunluk, Yorgunluk Etki Ölçeği ile, baş dönmesi Baş dönmesi engellilik envanteri ile, depresyon Beck Depresyon Envanteri ile değerlendirildi. Yaşam kalitesi değerlendirmesinde ise MS Yaşam Kalitesi Anketi (MSQOL-54) kullanıldı. Yürüyüşteki postüral salınım Microgate GYKO cihazı ile değerlendirildi. Denge değerlendirmelerinde servikal ve vestibüler grupta iyileşmeler gözlemlenirken, 6.ay değerlendirmelerinde sadece vestibüler grupta iyileşmeler gözlemlendi. 25 adım yürüme testinde 8.hafta ve 12.hafta değerlendirmelerinde servikal grupta iyileşmeler gözlemlenirken 6.ay değerlendirmelerinde servikal ve vestibüler grupta iyileşmeler gözlemlendi (p0,05). Yorgunluk etki ölçeğinde vestibüler grup diğer gruplara göre 6.ay değerlendirmesinde iyileşme gösterdi (p0,05). Postüral salınımda anterior-posterior uzaklıkta gruplarda benzerdi (p>0,05). Anterio-posterior uzunluk ölçümlerinde tedavi öncesi, 12. hafta ve 6. ay değerlendirilmelerinde kontrol grubu vestibüler ve servikal gruba göre daha iyiydi (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the Comparison of the Effects of Vestibular Exercise and Cervical Stabilization Exercise Training on Balance and Gait in Multiple Sclerosis Patients. 35 Multiple Sclerosis (MS) patients included in the study were divided into three groups by a simple random method. Conventional treatment (electrical stimulation of lower extremity proximal muscles, tens, and muscle strengthening exercises) was given to all groups. Catwhorne-Cooksey exercises were applied to the vestibular group, cervical stabilization exercises to the cervical group, and classical balance exercises to the control group 3 days a week for 12 weeks. The groups were evaluated 4 times: before the treatment, at the 8th week, at the 12th week (the end of the treatment), and at the 6th month. Balance was evaluated the tandem stance test, functional reach test, and four-step square test. Walk was evaluated with the 25-step walk test, the 2-minute walk test, the timed up and go test, and the MS Walking Scale (MSYS-12). Tiredness was evaluated with the fatigue impact scale, dizziness was evaluated with the disability inventory, and depression was evaluated with the Beck Depression Inventory. MS Quality of Life Questionnaire (MSQOL-54) was used for quality of life assessment. Postural sway was evaluated with the Microgate GYKO device. In the left tandem, right tandem, and functional reach test measurement results, improvements were observed in the cervical and vestibular groups at the 8th week and 12th week evaluations, while improvements were observed only in the vestibular group in the 6th month evaluations. In the four-step square test results, improvements were observed in the vestibular group at the 6th month evaluation (p0.05). In the fatigue effect scale, the vestibular group showed improvements compared to the other groups at the 6th month evaluation (p0.05).Anterior- posterior distance in postural sway was similar in groups (p>0.05). in Antero-Posterior length measurements, and in the 12th week and 6th month evaluations, the control group was better than the vestibular and cervical groups (p0.05).