Bir yangına maruz kalan ya da tanıklık eden yetişkinlerde ortaya çıkan bilişlerin travma sonrası büyüme ve travma sonrası stres semptomları üzerine etkisi
The effect of emerging cognitions on post-traumatic growth and post-traumatic stress symptoms in adults who exposed or witnessing a fire
- Tez No: 789954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Afet kategorisinde yer alan orman yangınlarının görülme sıklığı son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış göstermektedir. 28 Temmuz 2021-12 Ağustos 2021 tarihleri arasında ülkemizin 53 ilinde çıkan orman yangınlarından Muğla'nın Milas ilçesi gerek yanan alan, gerek ekonomik açıdan yangınlardan en fazla etkilenen ilçelerden biridir. Bu çalışmanın amacı yangına doğrudan maruz kalan yetişkinler ile tanıklık eden yetişkinlerin travma sonrası bilişlerinin, travma sonrası büyüme ve travma sonrası stres semptomları üzerine etkisini araştırmaktadır. Araştırma örneklemi 18-65 yaş aralığında yangına doğrudan tanıklık etmeyen Milas'ın merkezinde yaşayan 59 kişilik kontrol grubu ve yangına doğrudan tanıklık eden yangın bölgesinde yaşayan 59 kişilik araştırma grubundan oluşan toplamda 118 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Katılımcı Bilgi Formu, Yangın Deneyimi Formu, Travma Sonrası Bilişler Ölçeği, Travmatik Stres Belirti Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The incidence of forest fires, which are one of the category of natural and man-made disasters, has been increasing in all around the world and in our country in recent years. Milas district of Muğla is one of the districts most affected by forest fires in 53 provinces of our country between 28 July 2021 and 12 August 2021. The aim of this study is to investigate the effect of post-traumatic cognition on post-traumatic growth and post-traumatic stress symptoms of adults who have been directly exposed to or witnessed a fire. The research sample consists of a total of 118 participants, between the ages of 18-65, a control group of 59 people living in the center of Milas, who did not directly witness the fire, and a research group of 59 people living in the fire area who directly witnessed the fire. Participant Information Form, Fire Experience Form, Post Traumatic Cognition Scale, Traumatic Stress Symptom Scale and Post Traumatic Growth Scale were used as data collection tools.