Uluslararası pazarlamada yeni stratejiler: Post Covid-19 döneminde ihracat satışlarıyla sürdürülebilir büyümeyi sağlamak
New strategies for international marketing: Ensuring sustainable growth with export sales in the post Covid-19 era
- Tez No: 789959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU GİRİŞKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Covid-19 Pandemisi, 2020 Ocak Ayından itibaren bütün dünyayı etkisi altına almaya başlamıştır. Hastalığın hızla yayılması neticesinde birçok farklı sektörü olumsuz yönde etkilenmiştir. Uluslararası mal ticareti pandeminin ortaya çıkardığı sorunlardan dolayı ciddi zarar görmüştür. Uluslararası ticaretin en önemli unsurlarından olan lojistik sektöründe ciddi aksamalar yaşanmış, havayolu yolcu taşımacılığı durma noktasına gelmiş, uluslararası fuarlar birbiri ardına iptal edilmiştir. Küresel çapta yaşanan navlun krizinden dolayı özellikle Çin'den mal ithal eden ülkelerin tedarik zincirlerinde aksamalar yaşanmıştır. Dünyanın dört bir tarafındaki ihracatçı firmalar, pandemi neticesinde işlevsiz hale gelen uluslararası pazarlama yöntemlerine alternatifler aramaya başlamışlardır. İçerisinde bulunduğumuz“Dijital Çağ”, uluslararası ticaret için büyük fırsatlar sunmaktadır. Kimi firma bu fırsatları çok öncesinde yakalamış ve pazarlama stratejilerini bu doğrultuda geliştirmişken kimi firmalar da dijital dönüşüme mesafeli davranmışlardır. Halen daha Covid-19'un etkisi altında olan küresel ticarette geleneksel yöntemler eski verimliliğini kaybetmiştir. Bu nedenle geleneksel pazarlama stratejileriyle sürdürülebilir bir ihracat ve büyümeyi sağlamak mümkün değildir. Post Covid-19 döneminde küresel ticarette Pazar payını arttırabilmenin yolu dijital dönüşüme uygun alternatif ihracat pazarlama stratejilerinden geçmektedir. Bu çalışma çerçevesinde Covid-19'un uluslararası ticarette oluşturduğu sorunlara odaklanılmış, pandemi koşullarında ihracat satışlarını arttırabilmek, yeni pazarlara açılabilmek için kullanılabilecek alternatifler“Literatür Taraması”metodu kullanılarak analiz edilmiş, elde edilen bulgular dış ticarete ilişkin resmi veriler ışığında analiz edilerek araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 Pandemic has started to affect the whole world since January 2020. As a result of the rapid spread of the disease, many different sectors have been adversely affected. International merchandise trade has been severely damaged by the problems posed by the pandemic. Serious disruptions were experienced in the logistics sector, which is one of the most important elements of international trade, air passenger transportation came to a standstill, and international fairs were canceled by one by. Due to the global freight crisis, there have been disruptions in the supply chains of countries that import goods from China. Export companies all over the world have started to look for alternatives for international marketing methods that have become dysfunctional as a result of the pandemic. The“Digital Age”we are in, offers great opportunities for international trade. While some companies caught these opportunities for a long time and developed their marketing strategies accordingly, some companies kept a distance from digital transformation. In global trade, which is still under the effect of Covid-19, traditional marketing methods have lost their former efficiency. For this reason, it is not possible to achieve a sustainable export and growth with traditional marketing strategies. The way to increase the market share in global trade in the Post Covid-19 era is through alternative export marketing strategies suitable for digital transformation. Within the framework of this study, the problems caused by Covid-19 in international trade were focused, the alternatives that could be used to increase export sales under pandemic conditions and to open up to new markets were analyzed using the“Literature Review”method, the findings were analyzed in the light of official data on foreign trade and the research was carried out.