Osteosarkom tanılı hastalarda klinikopatolojik faktörlerin prognostik önemi
- Tez No: 790015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KÖSTEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gerekçe: Osteosarkom yetişkinlerde daha kötü seyredebilen, metastatik evrede bile belli oranda tedavi yanıtı alınabilen hastalıktırdır. Amaç: Çalışmamızda merkezimizde takip edilmiş olan 18 yaş ve üstü osteosarkom tanılı 112 hastada epidemiyolojik faktörlerin, histopatolojik özelliklerin ve tedavi rejimlerinin genel sağkalım (OS) ve hastalıksız sağkalım sürelerine (DFS) etkileri amaçlandı. Yöntem: Retrospektif olarak 2001-2022 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji polikliniğine başvurmuş, tanı anında veya takipte olan 18 yaş ve üstü osteosarkom tanılı 112 hastada epidemiyolojik faktörlerin, patolojik özelliklerin ve tedavi rejimlerinin genel ve hastalıksız sağkalım sürelerine etkileri incelendi. Bulgular: Osteosarkom tanılı 112 hastada (K/E :47/65) ortanca yaş 29 (10-75) en sık yerleşim yeri femur (46 hasta (%41.1)) ve proksimal tibia (22 hasta (%19.6)) idi.Tüm grupta 5-yıllık OS oranı %53.4 idi. Hastaların 77'si neoadjuvan tedavi ile tedavi edilmiş ve bu hastalarda 5-yıllık OS oranı %52.7 idi. Neoadjuvan tedavi alan 30 yaş altı hastalarda 5-yıllık OS oranı %58.1 iken, 30 yaş ve üstünde bu oran %31.9 idi (p:0.01). 5-yıllık DFS oranı tüm grupta %38.5 idi. Neoadjuvan tedavi alan 30 yaş altı hastalarda 5-yıllık DFS oranı %44.4 iken, 30 yaş ve üstünde bu oran %22.6 idi (p:0.06). Hastaların 25'i operasyon sonrası sadece adjuvan tedavi almıştı. Bunların 5-yıllık genel sağkalım oranı %43.9 iken, DFS oranı ise %51.2 idi. Çok değişkenli Cox-regresyon analizinde OS açısından neoadjuvan sonrası nekroz oranının %90 ve üstünde olması ve neoadjuvan sonrası adjuvan tedavinin devam edilmiş olmasının prognostik belirteç olduğunu saptadık. Çok değişkenli Cox-regresyon analizinde DFS açısından kadın cinsiyet, primer yerleşim yerinin pelvis olması ve neoadjuvan tedavinin devam edilmiş olmasının prognostik belirleyici olduğunu saptadık. Sonuç: Erişkin hastalarda (30 yaş üstü vs 30 yaş altı) artan yaşla beraber daha kısa genel sağkalım süreleri olduğunu saptadık. Diğer taraftan neoadjuvan tedaviye iyi yanıt elde edilmiş olması ve sistemik tedavinin optimal sürelerde devamının sağlanmasının genel sağkalım açısından belirleyici olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
Background: Osteosarcoma is a disease that can have a worse course in adults, and a certain rate of treatment response can be obtained even in the metastatic stage. Objective: In our study, the effects of epidemiological factors, histopathological features and treatment regimens on overall survival (OS) and disease-free survival (DFS) of the disease were aimed in 112 patients aged 18 years and older with a diagnosis of osteosarcoma who were followed up in our center. Method: The effects of epidemiological factors, pathological features, and treatment regimens on the overall and disease-free survival of 112 patients aged 18 years and older, who applied to the Marmara University Faculty of Medicine Medical Oncology outpatient clinic between 2001 and 2022, were retrospectively analyzed. Results: In 112 patients (F/M:47/65) with a diagnosis of osteosarcoma, the median age was 29 (10-75) and the most common sites were the femur (46 patients (%41.1)) and the proximal tibia (22 patients (%19.6). The 5-year OS rate in the entire group was %53.4. Seventy seven of the patients were treated with neoadjuvant therapy, and the 5-year OS rate in these patients was %52.7. While the rate of 5-year OS was %58.1 in patients under 30 years of age who received neoadjuvant therapy, this rate was %31.9 at the age of 30 and above (p:0.01). The 5-year DFS rate was %38.5 in the entire group. The 5-year DFS rate in patients receiving neoadjuvant therapy was %35.5. While the 5-year DFS rate was %44.4 in patients under 30 years of age who received neoadjuvant therapy, this rate was %22.6 in patients aged 30 years and older (p:0.06). Twenty-five of the patients received only adjuvant treatment after the operation. Their 5-year overall survival rate was %43.9, while their DFS rate was %51.2. In the multivariate Cox-regression analysis, we determined that the rate of necrosis after neoadjuvant was %90 and above and continued adjuvant therapy after neoadjuvant were prognostic markers for OS. In the multivariate Cox-regression analysis, we found that female gender, primary site of the pelvis, and continued neoadjuvant therapy were prognostic determinants for DFS. Conclusion: We found that adult patients (over 30 vs. under 30 years) had shorter overall survival times with increasing age. On the other hand, we have shown that good response to neoadjuvant therapy and continuation of systemic therapy at optimal times are determinants of overall survival.