İnternet kullanımı ve uyku sorunları arasındaki ilişkide negatif duygu durumunun aracı rolünün incelenmesi
The mediating role of emotional distress in the relationship between internet use and sleep problems
- Tez No: 790050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI BURÇAK TAŞÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, internet kullanımı ve uyku sorunları arasındaki ilişkide negatif duygu durumunun aracı rolünü inceleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma örneklemini 18-54 yaş arası 225 kadın 114 erkek olmak üzere 341 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılara,“Demografik Bilgi Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Jenkins Uyku Ölçeği ve Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS21)”uygulanmıştır. Araştırmada, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü ANOVA testi, Pearson korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modeli uygulanmıştır. Araştırma sonunda, katılımcı grubunun internet kullanımı ve negatif duygu durumu, cinsiyet ve eğitim durumuna göre farklılaşma göstermediği fakat yaş ve medeni duruma göre farklılaşma gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, katılımcı grubun uyku sorunları cinsiyet, medeni durum, yaş ve eğitim durumuna göre farklılaşma göstermediği görülmüştür. Araştırmanın sonucunda, internet kullanımı ile uyku sorunları arasında pozitif ve negatif duygu durumu ile arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu; uyku sorunları ve negatif duygu durumu arasında da pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir. İnternet kullanımı ve uyku sorunları arasındaki ilişkide, negatif duygu durumunun tam aracılık ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of emotioanl distress, on the relationship between internet use and sleep problems. The sample consists of 341 participants (225 female and 114 male), between the ages 18-54. A Demographic Information Form, Internet Addiction Scale, Jenkins Sleep Scale and Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS21) was used. Pearson correlation coefficient, independent samples t-test, one way ANOVA test, and structural equation modeling were used. Results showed that internet use and emotional distress differed according to age and marital status, but didn't differ according to gender and educational level. Also sleep problems did not differ according to gender, marital status, age and educational level. Results showed a positive relationship between internet use and sleep problems, a positive relationship between internet use and emotional distress, and a positive relationship between sleep problems and emotional distress. Also, emotional distress fully mediated the relationship between internet use and sleep problems.