Akromegali tanılı hastalarda diş ve diş eti hastalık bulgularının ve periodontit sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of dental and gingival disease findings and the frequency of periodontitis in patients with acromegaly
  1. Tez No: 790051
  2. Yazar: KÜBRA ÇINGAR ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TAŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Akromegali, büyüme hormonu (BH) ve insülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1)'in aşırı üretiminden kaynaklanan, birden çok sistemi etkileyen nadir görülen bir hastalıktır. Akromegalide sistemik tutulumları ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Ancak diş ve diş eti hastalık bulgularının değerlendirildiği çalışmalar kısıtlıdır. Çalışmamızda akromegali tanılı hastalardaki diş ve diş eti hastalık bulgularının ve periodontit sıklığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamız prospektif vaka kontrol çalışmasıdır. 35 akromegali tanılı hasta ve 35 sağlıklı gönüllü çalışmamıza dâhil edilmiştir. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji bölümüne diş muayenesi yapılmıştır ve elde edilen verilerle periodontitis teşhisi ve sınıflandırılması yapılmıştır. Akromegali grubundaki hastaların akromegali tanı yaşı, hastalık süresi, son ölçülen BH ve IGF-1 değeri, akromegali tedavileri kaydedilmiştir. Bulgular: Dolgulu diş sayısı 2 grupta karşılaştırıldığında sağlıklı kontrol grubunda daha fazla olacak şekilde istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Eksik ve çürük diş sayısı akromegali grubunda daha fazla sayıda olmasına rağmen karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Akromegali grubunda 35 hasta (%100) periodontitis tanısı aldı. Sağlıklı kontrol grubunda 19 kişi periodontitis tanısı aldı. Sağlıklı diş eti, gingivitis, periodontitis varlığı iki grupta karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı saptandı (p:
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acromegaly is a rare disease that affects multiple systems, resulting from overproduction of growth hormone (GH) and insulin-like growth factor 1 (IGF-1). Many studies have been conducted on systemic involvement in acromegaly. However, studies evaluating dental and gingival disease findings are limited. In our study, it was aimed to determine the dental and gingival disease findings and the frequency of periodontitis in patients with acromegaly. Materials and Methods: Our study is a prospective case-control study. 35 patients with acromegaly and 35 healthy volunteers were included in our study. A dental examination was performed at the Department of Periodontology, Faculty of Dentistry of Bezmialem Vakıf University, and periodontitis was diagnosed and classified with the data obtained. Age at diagnosis of acromegaly, disease duration, last measured GH and IGF-1 values, and acromegaly treatments of the patients in the acromegaly group were recorded. Results: When the number of filled teeth was compared in the 2 groups, it was found to be statistically significant, being higher in the healthy control group. Although the number of missing and decayed teeth was higher in the acromegaly group, it was not statistically significant when compared. In the acromegaly group, 35 patients (100%) were diagnosed with periodontitis. In the healthy control group, 19 people were diagnosed with periodontitis. The presence of healthy gingiva, gingivitis and periodontitis was found to be statistically significant when the two groups were compared (P: