Denizli ilindeki tekstil işletmelerinde uygulanan haşıllama sürecinin rehabilitasyonu
  1. Tez No: 79007
  2. Yazar: ERCAN AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu tezde bez ve havlu dokumacılığının tarihsel önemi olan Denizli ilindeki tekstil işletmelerinde uygulanan haşıllama işlemleri incelenmiştir. Haşıllama; genel olarak çözgü ipliklerinin dokuma işlemi sırasında kopmalarını önlemek için yapılan hazırlık işlemi olarak tanımlanabilir. Çalışmanın amacı; haşıllama sürecinin incelenerek, performans değerlendirmeleri yapılarak haşıl parametrelerinin tespit edilmesi ve bu parametrelerin haşıllama işlemine etkilerinin incelenmesidir. Elde edilen parametreler haşıllama işlemi ve kumaş performansı gözönünde bulundurularak değerlendirilip veriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Denizli' s Textile industry, which has exhibited an historical importance as a fabric and Turkish Towel manufacturing center for a long time, is investigated from the view point of sizing processes. Sizing process is a warp preperation process, that makes warp yarns strong enough against loom's mechanical forces. Purpose of this study is making investigation about sizing applications, evaluating performance values of the process, and determining sizing parameters and their effects on the process performance. At the end of the study sizing parameters and fabric performance values are evaluated together and final critics about subject are exhibited.