Jakarlı kumaşların yapısal özellikleri, üretim süreçleri ve kullanım yerleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 79006
  2. Yazar: YILDIZ TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. RIFAT ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Bu çalışmada jakarlı kumaşlardaki yapısal özellikler, üretim süreçleri ve kullanım yerleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. İlk Bölümde çalışmanın amacı ve hedefleri ile jakarlı kumaşlara dair bilgi verilmiştir. İkinci Bölümde, konu ile ilgili kaynak araştırması sunulmuştur. Üçüncü Bölümde, materyal ve çalışma yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü Bölümde, kaynak incelemesi, görüşme ve analizler sonucunda elde edilen bulgular verilmiştir. Beşinci Bölümde ise bulgulardan yararlanılarak jakarlı kumaşların yapısı, üretim süreçleri ve kullanım yerleri arasındaki ilişkilendirme yapılmış, jakarlı dokumacılığın avantajları ve sınırlamalarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the relations between the structural properties of the jacquard fabrics and the processes of production and the usage sectors have been investigated. In the first part, some information about the aims of the work and the woven jacquard fabrics have been given. In the second part, a literature survey about the subject has been presented. In the third part, some information about the material and the method of the work have been given. In the fourth part, the findings obtained from the literatür survey, discussions with experienced people in jacquard weaving industry and jacguard fabrics analysis have been given. In the fifth part, the relations have been established between the structure of the jacquard fabrics and the process of production and usage sectors. Finally, the advantages and limitations of jacquard weaving have been discussed.