Göçmenlerde sağlık okuryazarlığı ve sağlık davranışları: İstanbul fatih göçmen sağlığı merkezindeki Suriyeliler
Health literacy and health behaviors in immigrants: Syrians in İstanbul fatih migrant health center
  1. Tez No: 790072
  2. Yazar: ESMEHAN AYŞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. HATİCE İKİIŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Geçici Koruma Altındaki Suriyeli'lerin sağlık okuryazarlığı düzeyinin sağlık davranışlarına etkisini ve sosyo-demografik özelliklerine göre sağlık okuryazarlığı düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Kesitsel olarak tasarlanan çalışmada Fatih 4 No'lu Güçlendirilmiş Göçmen Sağlığı Merkezine şubat, mart ve mayıs 2022 tarihleri arasında başvuran ve araştırmaya katılmaya gönüllü, okuryazar Geçici Koruma Altındaki Suriyelilere gözlem altında anket yöntemiyle Arapça anket uygulanmıştır. Ankette sosyo-demografik özellikler, sağlık davranışlarıyla ilgili bilgiler, sağlık bilgi kaynağı, sağlık kurumuna başvurmama nedeni, sağlık hizmetlerini kullanım durumlarına dair sorular ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32) yer almaktadır. BULGULAR: Toplam 598 kişiye anket uygulanmıştır fakat 27 anket eksik veriler nedeniyle analize dahil edilmemiştir ve nihai olarak 571 kişi ile analizler yapılmıştır. Katılımcıların %80,7'si (s: 461) kadın ve ortalama yaş 31,92±6,14'tür. Katılımcıların %68,7'sinin sağlık okuryazarlığının yetersiz olduğu, %20,7'sinin sağlık okuryazarlığının sorunlu/sınırlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the effect of health literacy level of Syrians under Temporary Protection on health behaviors and health literacy levels according to their socio-demographic characteristics. Method: In this cross-sectional study, an Arabic questionnaire was applied to the literate Syrians under Temporary Protection who applied to Fatih No. 4 Enhanced Migrant Health Center between February, March and May 2022 and volunteered to participate in the research. The questionnaire includes socio-demographic characteristics, information about health behaviors, health information source, the reason for not applying to the health institution, questions about the use of health services, and the Turkish Health Literacy Scale-32 (TSOY-32). Results: A total of 598 people were surveyed, but 27 questionnaires were not included in the analysis due to missing data, and finally, 571 people were analyzed. 80.7% (n: 461) of the participants were women and the mean age was 31.92±6.14. It was determined that 68.7% of the participants had insufficient health literacy, 20.7% had problematic/limited health literacy.