11-14 yaş arası çocuklarda koşu temelli yüksek şiddetli interval antrenman ve koşu temelli yüksek şiddetli interval antrenman ile kombine edilen core antrenmanın fiziksel performans üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effects of the running based high intensity interval training and the core training, combined with the running based higH intensity interval training, on the physical performance of the children aged between 11-14
  1. Tez No: 790071
  2. Yazar: SUNA KETHÜDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAKİR AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı son dönemlerde ilköğretim dönemindeki çocuklarla obezite ve diğer kronik hastalıkların önlenmesi amacıyla ulusal ve uluslararası literatürde sıklıkla çalışılan iki popüler egzersiz yöntemi olan yüksek şiddetli interval antrenman ve yüksek şiddetli interval antrenman ile kombine edilmiş core antrenmanlarının etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalamaları 11.9±0,15 olan aktif olarak sportif faaliyetlere katılım sağlamayan YŞİA (n:14), YŞİAcore grubu (n:14) olan toplam 28 katılımcı gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Katılımcılar cinsiyet ayrımı yapılmadan rastgele YŞİA (n: 14) ve YŞİAcore grubu (n: 14) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. YŞİA grubu 4 hafta boyunca koşu temelli YŞİA uygularken, YŞİAcore grubu 4 hafta boyunca koşu temelli YŞİA ve core antrenmanı yapmışlardır. Çalışmanın başında ve sonunda (4. Hafta) olmak üzere katılımcıların boy uzunluğu (cm), vücüt analizleri(kg), dikey sıçrama (cm), sürat (s), çeviklik performansları(sn), maksimal oksijen tüketim kapasiteleri (Vo2maks, (ml/kg/dk)), el kavrama kuvvetleri(kg), esneklik(cm) ve baş üstü geriye sağlık topu atma (m) performansları değerlendirildi. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 23. 0 paket programı kullanılmıştır. 4. hafta sonunda YŞİAcore grubu grup içi gelişimi incelendiğinde çeviklik, sıçrama yüksekliği, ortalama havada kalış süresi ve maksimum güç(watt/kg) parametrelerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir fark tespit edilirken, grup içi değerlendirmeler sonucu 20m sürat, 20m mekik koşusu, sağ el kavrama, sol el kavrama, baş üstü geriye sağlık topu atma ve esneklik test değerlerinde grup içi istatiksel açıdan anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of core training combined with high-intensity interval training and high-intensity interval training, which are two popular exercise methods that have been frequently studied in the national and international literature for the prevention of obesity and other chronic diseases with children in primary education. A total of 28 participants voluntarily participated in the study, whose mean age was 11.9±0.15 years, HITT (n:14), HITTcore group (n:14), who did not actively participate in sports activities. Participants were randomly divided into two groups, as HITT (n: 14) and HITTcore group (n: 14), without gender discrimination. While the HITT group applied running-based LSIs for 4 weeks, the HITTcore group performed running-based LSI and core training for 4 weeks. At the beginning and end of the study (week 4), the participants' height (cm), body analysis (kg), vertical jump (cm), speed (s), agility performances (sec), maximal oxygen consumption capacities (Vo2max, (ml) /kg/min), hand grip strength (kg), flexibility (cm), and overhead medicine ball throwing (m) performances were evaluated. SPSS 23.0 package program was used for the analysis of the obtained data. At the end of the 4th week, when the intra-group development of the HITTcore group was examined, a statistically significant difference was found in agility, jump height, average airtime and maximum power (watt / kg) parameters. No statistically significant difference was found in the group in the left hand grip, throwing the medicine ball over the head, and flexibility test values. When the intra-group development of the HITT group was examined, there was a statistically significant difference in agility, 20m speed, 20m shuttle run, flexibility, overhead medicine ball throwing right and left hand grip jump height, maximum power (watt) and maximum power (watt/kg) test values.