Otolog kemik iliği nakli yapılmış multipl myelom hastalarında lenalidomid idame tedavisinin önemi: Gerçek yaşam verisi
The importance of lenalidomide maintenance therapy in patients with autologous stem cell transplantation: Real-world data
  1. Tez No: 790074
  2. Yazar: MUSTAFA ALPEREN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TÜLİN TUĞLULAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Günümüzde Multipl Myelom için standart tedavi yöntemi nakile uygun hastalarda, yüksek doz kemoterapi ile Otolog Kemik iliği Transplantasyonu (OKIT) yapmaktır. Ancak bazı hastalarda OKIT sonrası relaps gelişimi gözlenmiştir. Bu sebeple OKIT sonrası hastalara idame tedavi verilmesi gündeme gelmiştir. Yapılan faz 3 randomize kontrollü klinik çalışmalarda OKIT sonrası Lenalidomid idame tedavisi verilen hastalarda progresyonsuz sağkalım (PFS) ve genel sağkalım (OS)'da iyileşme görülmüştür. Ancak Lenalidomid idame tedavisi alan hastalarda çeşitli yan etkiler görülmüştür. Çalışmamızda Lenalidomid idame tedavisinin etkinliği, görülen yan etkiler, PFS ve OS incelenecektir. Yöntem: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2010-2022 tarihleri arasında Multipl Myelom sebebi ile OKIT yapılmış hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. OKIT sonrası Lenalidomid idame tedavisi alan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların tanı anındaki laboratuvar değerleri, yapılan görüntülemeler, gelişen yan etkiler, idame tedavisine olan yanıtlar ve sekonder primer maligniteler ile ilgili bilgiler toplandı. Bulgular: Toplamda 64 hasta çalışmaya dahil edildi. Medyan takip süresi 48,92 aydı. Medyan progresyonsuz sağkalım 60,97 ay olarak bulundu. Medyan genel sağkalım 90,17 ay olarak bulundu. 5 yıllık genel sağkalım oranı %72,8 olarak bulundu. Lenalidomid idame tedavisinde en sık yan etki hematolojik yan etkiler olarak görüldü. Grade 3 ve üzeri en sık yan etki nötropeniydi (%37,5). Tromboembolik olay %14,3 görülürken periferik nöropati %22,8 oranında görüldü. Lenalidomid kesilme nedenleri arasında en sık görülen neden progresyondu (%35,9). Toksisiteye bağlı ilaç kesilmesi %14 hastada görüldü. Sekonder primer malignite sıklığı %1,6 olarak bulundu. Sonuç: Çalışmamızdaki sonuçlar randomize kontrollü çalışmalar ve gerçek yaşam verilerine benzer bulundu. Lenalidomid idame tedavisinin progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalıma katkı yaptığı görüldü. Toksisite nedenli ilaç kesiminin az olması, lenalidomid idamesinin güvenli ve tolerabl bir tercih olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The standard treatment method for Multiple Myeloma is Autologous Stem Cell Transplantation (ASCT) with high-dose chemotherapy in transplant eligible patients. However, malignant cells may remain in the bone marrow after ASCT in most patients. It is considered that, these cells are responsible for later relapses and recurrences. For this reason, it has come to the fore to give maintenance treatment to patients after ASCT. In phase 3 randomized controlled clinical trials, patients treated with lenalidomide maintenance therapy after ASCT, showed improvement in progression free survival (PFS) and overall survival (OS). However, various side effects have been observed in patients receiving lenalidomide maintenance therapy. In our study, we investigated the efficiency of lenalidomide maintenance, adverse effects, PFS and OS. Method: The files of patients who underwent ASCT for Multiple Myeloma in Marmara University Pendik Training and Research Hospital between 2010-2022 were retrospectively analyzed. Patients who received lenalidomide maintenance therapy after ASCT were included in the study. Information about the laboratory values of the patients at the time of diagnosis, imaging studies, side effects, responses to maintenance therapy, and secondary primary malignancies were collected. Results: A total of 64 patients were included in the study. Median follow-up time was 48,92 months. Median progression-free survival was 60,97 months. The median overall survival was 90.17 months. The 5-year overall survival rate was found to be 72.8%. The most common side effect in lenalidomide maintenance treatment was hematological side effects. The most common grade 3 and above side effect was neutropenia (%37,5). Thromboembolic event was observed in 14.3%, while peripheral neuropathy was observed in 22.8%. The most common reason for discontinuation of lenalidomide was progression (62.1%). Drug discontinuation due to toxicity was observed in 15.6% of patients. The frequency of secondary primary malignancy was found to be 1.6%. Conclusion: The results in our study were similar to randomized controlled studies and real-life data. Lenalidomide maintenance therapy was found to contribute to progression-free survival and overall survival. The fact that the drug discontinuation due to toxicity was low showed that, lenalidomide maintenance is a safe and tolerable choice.