Sosyal medya kullanan bireylerin siber zorbalık deneyimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 790075
  2. Yazar: CEMRE KACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, günümüzde sosyal medyayı aktif olarak kullanan bireylerin siber zorbalığa maruz kalma, tanık olma ve bu davranışı sergileme deneyimlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma tanımlayıcı nitelikte olup, anket sorularından paylaşılabilir bir bağlantı oluşturularak online ortamda, Türkiye genelinde uygulanmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Siber Zorbalık Üçgeni Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bulguların yorumlanmasında frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin %58'inin kadın olduğu, % 37,6'sının 25-34 yaş aralığında olduğu, %98,3'ünün aktif sosyal medya kullanıcısı olduğu ve %53,3'ünün günde ortalama 2-4 saat arası sosyal medyada zaman geçirdiği, %77,3'ünün siber zorbalığa maruz kaldığı, %72,9'unun bu sebeple sosyal medya kullanımını bıraktığı, %53,1'inin siber zorbalığa tanık olduğu ve %94,1'inin siber zorbalığın kötü olduğunu düşündüğü belirlenmiştir. Erkeklerin kadınlara göre siber zorba, siber mağdur ve siber seyirci puanları yüksek bulunmuştur. Ayrıca siber mağduriyet yaşayan ve siber zorbalık yapanların, siber mağduriyet, siber zorbalık ve siber seyirci puanları anlamlı düzeyde yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the experiences of being exposed to cyberbullying, witnessing and exhibiting this behavior by individuals who actively use social media today. The study is of descriptive nature and has been applied online, across Turkey, by creating a shareable link from the survey questions. Data were collected using Personal Information Form and Cyberbullying Triangle Scale. Frequency tables and descriptive statistics were used to interpret the findings. 58% of the individuals participating in the research are women, 37.6% are between the ages of 25-34, 98.3% are active social media users and 53.3% are on social media for an average of 2-4 hours a day. It was determined that 77.3% of them were exposed to cyberbullying, 72.9% of them stopped using social media for this reason, 53.1% of them witnessed cyberbullying and 94.1% of them thought that cyberbullying was bad. Cyberbully, cyber victim and cyber bystander scores of men were found to be higher than women. In addition, cyber victimization, cyber bullying and cyber audience scores of those who experience cyber victimization and cyber bullying are significantly higher.