Covid-19 salgın döneminde bireylerin spora bağlılık düzeylerinin ev tabanlı egzersize yönelimlerine etkisi
The effect of individuals sports commitment levels on home-based exercise tendencies during the covid-19 epidemic
  1. Tez No: 790086
  2. Yazar: MÜGE KALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırmamızda Covid-19 pandemisindeki spora bağlı bireylerin ev tabanlı egzersize yönelimleri incelenmiştir. Pandemi dönemindeki spora bağlı ve evde spor yapmaya yönelen 314 kişiden veriler toplanmış ve bu veriler değerlendirilmiştir. Veri toplamada demografik bilgileri ölçmek adına Cinsiyet, Yaş, Boy, Vücut Ağırlığı değişkenlerine ait ortalama ve standart sapma değerleri ile ilgili analiz yapılmıştır. Ayrıca çalışmada pandemi döneminde spora bağlı bireylerin evde spor yaptıklarına ait mevcut durumu ortaya çıkarmak için korelasyon ve regresyon analizlerine yer verilmiştir. Covid-19 pandemi kısıtlamalarında spora bağlı bireylerin belirlenmesi için 314 kişiden veriler toplanmış ve değerlendirilmiştir. Veri toplamada 15 soruluk Schaufeli, Bakker (2004) tarafından geliştirilen, Türk kültürüne uyarlanması Sırgancı, Ilgar ve Cihan (2019) tarafından yapılan“Spora Bağlılık Ölçeği - SBÖ”ve pandemi döneminde spora bağlı bireylerin evde geçirilen zamanlarının değerlendirilmesi adına ise 5 soruluk Pu B., ve ark. (2020) tarafından geliştirilmiş olan Scale Development of Home-Based Exercise, Geliştirilmiş Ev Tabanlı Egzersiz Ölçeğinin Türkçeye uyarlaması kullanılmıştır. Araştırmaya ilişkin veriler“Google Formlar”uygulaması ile toplanmış olup, verilerin analizi için“ SPSS Statistics Version 23”“Lısrel 8.80”programları kullanılarak Betimleyici istatistikler (Frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma), Pearson Korelasyon ve Regresyon testleri yapılmıştır. Spora bağlılık alt boyutları (Zinde olma, Adanma, İçselleştirme) ve ev tabanlı egzersiz arasındaki ilişki anlamlı bulunup en yüksek değerin Zinde olma - Ev Tabanlı Egzersiz Ortalaması arasında olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; spora bağlılığın, ev tabanlı egzersize yönelme düzeyi üzerinde doğrudan etkisinin olduğunu ve zinde olma psikolojik etkisinin artmasıyla ev tabanlı egzersize yönelimin artacağını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In our research, the orientation of sports-related individuals to home-based exercise in the Covid-19 pandemic was examined. Data were collected from 314 people who were connected to sports during the pandemic period and tended to do sports at home, and these data were evaluated. In order to measure demographic information in data collection, analysis of the mean and standard deviation values of the variables of Gender, Age, Height, Budy Weight was performed. In addition, correlation and regression analyzes were included in the study to reveal the current situation of sports-related individuals doing sports at home during the pandemic period. Data were collected and evaluated from 314 people to identify individuals connected to sports in the Covid-19 pandemic restrictions. In data collection, the“Sport Attachment Scale - SSS”developed by Schaufeli, Bakker (2004) and adapted to Turkish culture by Sırgancı, Ilgar and Cihan (2019) and a 5-question Pu B., et al. (2020) Scale Development of Home-Based Exercise, the Turkish adaptation of the Enhanced Home-Based Exercise Scale was used. The data related to the research were collected with the“Google Forms”application, and Descriptive statistics (Frequency, percentage, mean and standard deviation), Pearson Correlation and Regression tests were performed by using the“SPSS Statistics Version 23”,“Lisrel 8.80”programs for the analysis of the data. The relationship between the sub-dimensions of commitment to sports (Fitness, Dedication, Internalization) and home-based exercise was found to be significant, and it was determined that the highest value was between Fitness and Home Based Exercise Average. As a result, we can say that sports commitment has a direct effect on the level of home-based exercise orientation, and with the increase in the psychological effect of being fit, home-based exercise orientation will increase.