Elektrik-elektronik mühendisleri ve öğrencilerinin elektromanyetik alanlar ve sağlık etkileri hakkındaki düşüncelerinin, davranışlarının ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of thought, behavior and awareness levels of electrical and electronics engineers and students about electromagnetic fields and health effects
- Tez No: 790087
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Elektromanyetik alanlar(EMA); günlük hayatta sürekli kullandığımız elektronik cihazlar; özellikle cep telefonu ve bilgisayarlar gibi iletişim teknolojileri kaynaklı RF-EMA ya dayüksek gerilim iletim, enerji santralleri gibi güç hatları kaynaklıÇDF-EMA olarak karşımıza çıkmaktadır. Elektronik cihazların sağladıkları kolaylıklar, zaman ve insan kaynakları tasarrufları, eğitime kattıkları fayda gibi olumlu yanları bu cihazları artık bir tercih olmaktan çıkartmış ve ihtiyaç haline getirmiştir. Bu çalışmanın amacı; Elektrik-Elektronik Mühendisleri ve mühendislik öğrencilerinin EMA'ların sağlık etkileri hakkındaki düşüncelerini belirlemek, farkındalık kazandırmak, mevcut düşünce ve farkındalıkları doğrultusunda gerçekleştirdikleri davranışları incelemektir. Tanımlayıcı tipte yapılan çalışmanın evrenini Trabzon Elektrik-Elektronik Mühendisleri Odası'na (EMO) kayıtlı mühendisler ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmaya toplam 500 kişi dahiledilmiştir. Çalışmada katılımcıların teknolojik cihaz kullanımına yönelik farkındalıklarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katılımcılar, EMA'ların sağlık etkisi olabileceğini düşünmekle birlikte, ne tür etkileri olabileceği hakkında bilgi eksikliği olduğu görülmüştür. Cihaz kullanımına yönelik farkındalık düzeyleri yüksek, düşünceleri büyük çoğunlukla ÇDF/RF-EMA' nın sağlık etkisi olabileceği lehinde olmasına rağmen bu durumu davranışlarına yansıtma konusunda eksiklikler vardır. Bu doğrultuda özellikle sağlık etkileri ve alınabilecek önlemlere yönelik yapılacak olan eğitimler ve öğrencilere yönelik müfredat değişiklikleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Electromagneticfields (EMF); electronic devices that we use constantly in dailylife; Itappearsas a radiofrequency magnetic field originating from communication Technologies such as mobile phones and computers, or a very low frequency magnetic field originating from powerlines such as high voltage transmission and power plants. The positive a spects of electronic devices such as convenience, time and human resource savings and the benefits they add to education have made these devices not a choice but a necessity. The aim of this study; To determine the thoughts of Electrical and Electronics Engineers and engineering students about the health effects of EMA, to raise awareness, and to examine the behaviors they perform in line with their currentt houghts and awareness. The universe of the descriptive study consists of engineers registered in Trabzon Chamber of Electrical-ElectronicsEngineers (EMO) and Black Sea Technical University Electrical-Electronics engineering students. A total of 500 people were included in thestudy. In the study, it was determined that the awareness of the participants about the use of technological devices washigh. While the participants thought that EMA scould have a health impact, there was a lack of information about what kind of effects they might have. Although their a wareness of deviceuse is high and their thought sare mostly in favor of the health effects of EMAs, there are deficiencies in reflecting this situation on their behaviors. In this direction, trainings and curriculum changes for students are recommende despecially for health effects and precautions to be taken.