Bipolar affektif bozukluk manik ve depresif atak ile unipolar depresif bozukluk hastalarında atak döneminde, sistemik immün inflamasyon indeksinin, monosit/lenfosit oranının, nötrofil/lenfosit oranının, platelet lenfosit oranının ve sistemik immün yanıtindeksinin karşılaştırılması
Comparison of the systemic immune inflammation index, monocyte/lymphocyte ratio, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet lymphocyte ratio and systemic immune response index in bipolar affective disorder manic and depressive episode and unipolar depressive disorder pati̇ents.
  1. Tez No: 790085
  2. Yazar: OĞUZHAN TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER YUSUF SİVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bipolar Duygudurum Bozukluğu (BDB) ve Majör Depresif Bozukluğu (MDB) tanısı alan hastalar arasında inflamasyon göstergelerini kıyaslayarak hastalıkların tanısı, ayrıcı tanısı ve tedavisinde araç olarak kullanılabilecek bir biyobelirteç bulmaktır. Çalışmamıza Bursa Uludağ Üniversitesi Ruh Sağlığı Hastalıkları Kliniği'nde 2009-2022 yılları arasında yatarak tedavi gören BDB depresif ve manik atak ile MDB tanısı bulunan hastalar dahil edilmiştir. Bu hastalardan yatışının ilk 3 gününde elde edilen hemogram değerlerinden nötrofil/lenfosit oranı (NLO), platelet lenfosit oranı (PLO), monosit/lenfosit oranı (MLO), sistemik immun inflamasyon indeksi(PlateletxNötrofil/Lenfosit) (SII) ve sistemik immun yanıt indeksi (Nötrofil x Monosit/Lenfosit) (SIRI) inflamasyon göstergeleri olarak hesaplanmıştır. Bu değerlerin BDB depresif ve manik atak, MDB grupları arasında anlamlı düzeyde farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Çalışmada NLO, PLO, MLO, SII ve SIRI değerlerinin MDB grubunda BDB gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük olduğu, BDB grupları arasında ise anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Daha önce yapılan çalışmalarda NLO, PLO ve MLO'nun bu gruplar arasında farklı olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada is yapılan ikili regresyon analizlerinde SII ve SIRI'nın BDB depresif atak grubu ile anlamlı ilişkisinin olduğu ve depresif atakla gelen hastada BDB ve MDB ayırıcı tanısında kullanılanılabileceği sonucuna varılmıştır. Bu inflamasyon değerlerinin birçok faktörden etkilenebileceği çalışmada göz önünde bulundurulsa da, klinikte karşımıza çıkan hastalarda bu karıştırıcı faktörler hesaba katılarak biyolojik gösterge çalışmalarının yapılması gerekmektedir. SII ile psikiyatrik rahatsızlıklar arasındaki ilişkiyi gösteren çok kısıtlı sayıda çalışma bulunurken, SIRI ile ilişkisini inceleyen hiçbir çalışma bulunmadığından yeni çalışmalarla bu sonuçların desteklenmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find a biomarker that can be used as a tool in the diagnosis, differential diagnosis and treatment of the diseases by comparing the indicators of inflammation between bipolar mood disorder and major depressive disorder patients. Patients diagnosed with bipolar mood disorder (BDD), depressive and manic episode and major depressive disorder (MDD) who were hospitalized in Uludağ University Mental Health Clinic between 2009 and 2022 were included in our study. The neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet lymphocyte ratio (PLR), monocyte/lymphocyte ratio (MLR), systemic immune inflammation index (Plateletx Neutrophil/Lymphocyte) (SII), systemic immune response index were obtained from the hemogram values obtained from these patients in the first 3 days of hospitalization. Inflammation indicators such as (Neutrophil x Monocyte/Lymphocyte) (SIRI) were calculated. It was investigated whether these values differed significantly between BDD depressive and manic episode and MDD depressive episode groups. In the study, it was observed that NLR, PLR, MLR, SII and SIRI values were significantly lower in the MDD group compared to the BDD groups, but there was no significant difference between the BDD groups. Previous studies have shown that NLR, PLR, and MLR differ between groups. In the binary regression analyzes performed in this study, it was concluded that SII and SIRI were significantly associated with the BDD depressive episode group and could be used in the differential diagnosis of BDD and MDD in a patient presenting with a depressive episode. Although it is taken into account in the study that these inflammation values can be affected by many factors, it is necessary to carry out these biological indicator studies by taking these confounding factors into account in patients who are encountered in the community. Since there are very limited studies showing the relationship between SII and psychiatric disorders and there are no studies with SIRI, it would be appropriate to support these results with new studies.