Seçici lazer ergitme ile üretilen katmanlı yapıların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical properties of layered structures manufactured by selective laser melting
  1. Tez No: 790116
  2. Yazar: BARIŞ ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Seçici Lazer Ergitme yaygın kullanılan bir eklemeli imalat yöntemidir. Bu üretim şeklinin kullanılmasının en büyük sebebi ve diğer üretim yöntemlerinden ayıran en önemli avantajı yüksek boyut toleransına sahip karmaşık yapılar üretebilmesidir. Bu çalışmada, seçici lazer ergitme prosesindeki önemli parametrelerden olan tarama hızı, katman kalınlığı ve örtüşme oranının 316L paslanmaz çelik toz malzemeden üretilmiş numunelerin mekanik özellikleri üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Standartlara uygun olarak çekme testleri, yüzey pürüzlülüğü ölçümleri, radyografik incelemeler ve mikro sertlik testleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, SLE yönteminde kullanılan üretim parametre/stratejilerinin 316L paslanmaz çeliğin mekanik özellikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen çekme testi sonuçları incelendiğinde katman kalınlığının 0,04 mm'den 0,05 mm'e çıkması ile hem akma hem de çekme dayanımında bir düşüş gözlenmiştir. Tarama hızındaki artışın çekme dayanımını belirgin bir şekilde düşürdüğü görülmüştür. Akma dayanımında da azalma söz konusu olsa da belirgin bir düşüş gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Selective Laser Melting is a widely used additive manufacturing method. The biggest reason for using this production method and the most important advantage that distinguishes it from other production methods is that it can produce complex structures with high dimensional tolerance. In this study, the effects of scanning speed, layer thickness and overlap ratio, which are important parameters in the selective laser melting process, on the mechanical properties of the samples produced from 316L stainless steel powder material were experimentally investigated. Tensile tests, surface roughness measurements, radiographic examinations and microhardness tests were carried out in accordance with the standards. As a result, it has been determined that the production parameters/strategies used in the SLM method have a significant effect on the mechanical properties of 316L stainless steel. When the obtained tensile test results were examined, a decrease was observed in both yield and tensile strength with the layer thickness increasing from 0.04 mm to 0.05 mm. It was observed that the increase in scanning speed significantly decreased the tensile strength. Although there was a decrease in yield strength, no significant decrease was observed.