Hekimlerde algılanan stres düzeyiningastrointestinal semptomlarla ilişkisi
The relationship of perceived stress level withgastrointestinal symptoms at physicians
  1. Tez No: 790125
  2. Yazar: MERVE BADILLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Stres ile ilişkili Gastrointestinal (Gİ) sistem semptomları dünya genelinde yaygın görülmekte ve kişilerin hayat kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışma ile hekimlerde algılanan stres ve gastrointestinal semptom düzeyini belirlemek, hekimlerin sosyodemografik özellikleri ve algılanan stres düzeyleri ile gastrointestinal semptomlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma gözlemsel ve analitik bir araştırmadır. Çalışmaya, 23.08.2022-23.10.2022 tarihleri arasında, Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesinden 148 dahili ve cerrahi branş asistan hekimi katılmıştır. Katılımcılara bilgilendirilmiş gönüllü onam formu, sosyodemografik bilgi formu, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ) yüz yüze veya elektronik ortamda uygulanmıştır. Çalışma verileri IBM SPSS versiyon 25.0 programıyla analiz edilmiştir. Belirtilen tarihler arasında ilgili bölümlerde aktif olarak çalışmakta olan ve çalışmaya katılmayı onayladığını bildiren asistan hekimler çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaşları 23-52 arasında olup 93'ü (%62) kadın, 55'i (%38) erkektir. Katılımcıların Algılanan Stres Ölçeği toplam puanı ortalama 29,82(±7,52), Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği puanı ortalama 36,38±16,95 olarak hesaplanmıştır. Algılanan Stres Ölçeği ile Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği birbiri ile aynı yönde ilişkili bulunmuştur. Kronik hastalığı olanlarda, düzenli ilaç kullananlarda, psikiyatrik destek almış olanlarda ve hayatının bir döneminde hekimliği bırakmayı düşünenlerde algılanan stres düzeyiyle birlikte gastrointestinal semptom düzeyi anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Hayatının bir bölümünde hekimliği bırakmayı düşünenlerde her iki ölçek puanı tüm alt boyutlarıyla yüksek saptanmıştır. Nöbet tutan ve ailesiyle birlikte yaşayan hekimlerde ise algılanan stres düzeyi daha yüksek bulunmuştur. ix Sonuç: Asistan hekimlerde algılanan stres düzeyi arttıkça gastrointestinal semptom düzeyi de artmaktadır. Yoğun çalışma koşulları altında çalışan hekimlerde artmış stres düzeyi, onları hem psikolojik hem de gastrointestinal semptomların da eşlik ettiği fiziksel yönden etkilemektedir. Hekimlerde nefes egzersizleri, gevşeme teknikleri, düzenli spor yapmak, sağlıklı beslenmek gibi yöntemlerle bireysel stres yönetimi; yöneticilerin çalışma koşullarını iyileştirmeye yönelik çalışmaları ve stres yönetimiyle ilgili hizmet içi eğitim planlaması yapılmasıyla kurumsal stres yönetimi sağlanabilir. Ayrıca yürütülen sağlık politikalarında yapılacak olumlu düzenlemelerle algılanan stres düzeyleri azaltılabilir. Daha az stres ve daha iyi koşullar altında çalışan hekimlerin çalışma verimi artıp, hastayla iletişimi iyileşerek sunulan sağlık hizmeti daha iyi hale gelebilir. Çalışmamızın bu alanda farkındalığın arttırılmasına ve buna yönelik tedbirlerin alınmasına önayak olarak hekimlere ve dolayısıyla topluma yarar sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose:: Gastrointestinal (GI) system symptoms related to stress are common worldwide and affect the quality of life of individuals negatively. The aim of this study is to determine the perceived stress and gastrointestinal symptom levels in physicians, and to reveal the relationship between physicians' sociodemographic characteristics and perceived stress levels with gastrointestinal symptoms. Material and methods: Our study consists of 148 internal and surgical assistant physicians at Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital and it is carried out between 23.08.2022 and 23.10.2022. A questionnare covering an informed voluntary consent form, sociodemographic data form Perceived Stress Scale (ASS) and Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSDS) was applied to the participants face-to-face and electronically. The data were analyzed with IBM SPSS 25.0 software. Assistant physicians who were actively working in the relevant departments between the specified dates and who indicated that they approved to participate in the study were included in the study. Results: The age of the participants is between 23-52 and 93 of them (62%) are female and 55 of them (38%) are male. Total score on the Perceived Stress Scale of the participants was calculated as 29.82 (±7.52), and the score on the Gastrointestinal Symptom Rating Scale was calculated as 36.38±16.95. Perceived Stress Scale and Gastrointestinal Symptom Rating Scale were found to be correlated with each other positively. The level of gastrointestinal symptoms along with the perceived stress level were found to be significantly higher in those with chronic disease, who are in regular medication, who received psychiatric treatment, and who has been considering to resign from his job. All sub-scores of both scales were found to be high in those who has been considering to resign from his job. The perceived stress level is found to be higher in physicians who are on duty and live with their parents. xi Conclusion: As the perceived stress level in resident physicians increases, the level of gastrointestinal symptoms also increases. The increased stress level in physicians working under hard conditions affects them both psychologically and physically accompanied by gastrointestinal symptoms. Individual stress management in physicians can be achieved with methods such as breathing exercises, relaxation techniques, doing sports regularly, and healthy nutrition. Institutional stress management can be achieved by the efforts of the managers to improve working conditions and by planning in-service training on stress management. In addition, the perceived stress levels can be reduced by positive arrangements in the health policies carried out. Physicians working under less stress and better conditions can increase their working efficiency and improve their communication with the patient, thus the provided health service can be improved. It is thought that our study will provide benefit the physicians and therefore the society by increasing awareness in this area and lead to take measures for this purpose.