Hekimlerde tükenmişlik düzeyi ve algılanan stres düzeyinin sigara içme davranışları üzerine etkisi
The effect of burnout level and perceived stress level on smoking behaviors in physicians
- Tez No: 805040
- Danışmanlar: DR. IŞIK GÖNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Çalışmamızda hekimlerde tükenmişlik düzeyi ve algılanan stres düzeyi ile sigara içme davranışları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışmada, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 27.01.2023 27.03.2023 tarihleri arasında aktif olarak çalışan, 245 gönüllü hekime sosyodemografik veri formu, Maslach Tükenmişlik Envanteri (MTE), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) yüz yüze görüşme ve online anket şeklinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to investigate the relationship between the level of burnout and perceived stress in physicians and their effect on smoking behaviors. Materials and Methods: In this descriptive and cross-sectional study, sociodemographic data forms, Maslach Burnout Inventory (MBI), Perceived Stress Scale (PSS) were applied to 245 volunteer physicians who were actively working at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between 27.01.2023 and 27.03.2023, by face-to-face interviews and online questionnaires.