Motor soğutma sisteminde efektif ısı transferi katsayılarının tesbiti
- Tez No: 79013
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SÜRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
oz MOTOR SOĞUTMA SİSTEMİNDE EFEKTTF ISI TRANSFERİ KATSAYILARININ TESPİTİ Bu çalışmada, su soğutmalı bir motorun silindir dış yüzeyi ve su ceketleri bölgesinde yapılan sıcaklık ölçümlerinin esas alındığı bir ısı taşınım katsayısı tespiti yapılmıştır. Yanma odası tarafındaki film katsayısı ölçümü için ise uygun literatürdeki sıcaklık verilerine dayalı ampirik yaklaşımlar kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu, motor soğutma suyuna olan ısı transferini tayin eden h film katsayısının çok sayıda parametreye bağımlı ve çok değişken olduğu anlaşılmıştır. O bakımdan daha hassas ve çok sayıda ölçümü içeren ve basit bilgisayar çözümleri ile desteklenen analitik yaklaşımların daha doğru olacağı kamsına varılmıştır. Bununla birlikte h film katsayısının ağırlıklı olarak 10.000 - 30.000 W/m2K arasında olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER h film katsayısı motorlarda soğutma sistemi ısı transferi soğutma suyu su ceketleri
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF EFFECTIVE FILM COEFFICIENTS OF ENGINE COOLING SYSTEM In this study h film coefficient of a water cooled engine, based on temparature measurements on cylinder outer surface and in cooling water, have been obtained. The film coefficient for combustion chamber side, however, originated on some suitable data for similar engines and ampirical relations given in literature. The results have shown that film coefficient for heat transfer to cooling water depend on several parameters and so varies a lot. Therefore analytic approaches based on a great variety of more precise measurements supported by ampirical relations are concluded to be inherently important. Despite the fact, it has been determined that film coefficient for water side is between 10.000 and 30.000 W/m2K. KEYWORDS h film coefficient cooling system in engines heat transfer cooling water water jackets