Endüstride enerji kaynağı olarak doğal gaz kullanımının teknik ve ekonomik analizi
- Tez No: 79012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
1 ÖZ ENDÜSTRİDE ENERJİ KAYNAĞI OLARAK DOĞAL GAZ KULLANIMININ TEKNİK VE EKONOMİK ANALİZİ Günümüzde hammadde ve alternatif enerji kaynağı olarak doğal gaz kullanımının gittikçe yaygınlaşması ve bölgesel dış politikaları yönlendirmesi çok açık bir gerçektir. Çevresel etki nedeniyle ülkemizde önümüzdeki yıllarda doğal gaz kullanımı hızlı bir şekilde artacaktır. Doğal gaz sektörü, ülkemizi bu alanda yeni teknolojilerle tanıştıracaktır. Böylece ülkemizde diğer ülkelerdeki gibi yeni bir meslek dalı gelişmiş olacaktır. Bu çalışmada, doğal gazın kullanıcı birimlere kadar iletilmesinde kullanılan malzeme ve ekipmanlar teknik yönleriyle tanıtılmıştır. Doğal gaz sistemlerinde, bu malzeme ve ekipmanların seçim ve kullanım kriterleri ve doğal gaz basınç düşürme istasyonlarının dizayn parametreleri teorik ve pratik olarak optimum düzeyde anlatılmıştır. Çalışmanın sonunda düşük, orta ve yüksek basınç gruplarındaki doğal gaz uygulamalarına birer örnek verilmiştir. Maliyet analizleri ile birlikte doğal gaz sistemlerinin dizaynı ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT USING OF NATURAL GAS AS ENERGY SOURCE IN INDUSTRY TECHNIQUE AND ECONOMIC ANALYSIS Nowadays, using of the natural gas as a alternative energy and raw material which more and more becomes widespread and directs to regional external politics is a very clear reality. Due to environmental effect, using of the natural gas will rapidly increase in our country, next years. Natural gas sector will introduce new technology with our country, in this field. Thus, a new accupation department will develop in our country as the other country. In this study, materials and equipments which were used to convey of natural gas until the user units have been introduced with their technique directs. In natural gas systems, selecting and using criterions of these materials and equipments and conception parameters of pressure drop stations of natural gas have been explained as theoretical and pratical with optimum level. End of this study, one each examples is given natural gas applications in the low, middle and high pressure groups. Conception of natural gas systems together with analysises are detailed.