Denerve edilmiş sıçan yağ dokusunda karbonik anhidraz izoenzimlerinin gen ekspresyonlarının incelenmesi
Investigation of gene expression of carbonic anhydrase isoenzymes in denerved rat in adipose tissue
  1. Tez No: 790143
  2. Yazar: HÜLYA KILIÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sempatik sinir sistemi yağ dokusu metabolizmasının düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Yağ doku denervasyon çalışmalarında denerve dokuda lipolizin azaldığı, yağ dokusu kütlesinin artığı gözlenmiştir. Yağ hücrelerinin boyut artışı aşırı TG depolanmasına bağlı olarak şekillenmektedir. Bu projede de novo lipid sentezinde substrat sağlayıcı CA II, VA ve VB izoenzimlerinin denervasyona bağlı olarak beyaz yağ dokusunda nasıl değiştiği araştırıldı. Projede 180-220 g 4-6 haftalık 16 adet erkek sıçan kullanıldı ve iki çalışma grubu oluşturuldu. 1.Grup: Sağ retroperitoneal yağ dokusu tamamen denerve edildi ve 1 ay sonra sakrifiye edildi (sol retroperitoneal yağ dokusu denerve edilmeyip, kontrol olarak kullanıldı). 2.Grup: Sağ retroperitoneal yağ dokusu tamamen denerve edildi ve 3 ay sonra sakrifiye edildi (sol retroperitoneal yağ dokusu denerve edilmeyip, kontrol olarak kullanıldı). Sakrifikasyon işlemlerinden sonra her iki retroperitoneal yağ dokusu çıkarıldı ve ağırlıkları tartıldı. Doku örneklerinde cDNA sentezi ve norepinefrin ölçümü yapıldı. Birinci ayın sonunda denerve edilen yağ dokuda Car2, Car5A veCar5B gen expresyonu düzeyi kontrol yağ dokusu ile karşılaştırıldığında artmış olarak bulundu. Üç aylık denervasyonu takiben yapılan ekspresyon çalışmalarında farklılık bulunamadı. Sonuç olarak denervasyonu takip eden ilk aydaki denerve yağ dokusundaki CA2, CCa5A ve CA5B izoenzimlerinin gen ekspreyonlarının de novo lipid sentezini destekleyecek yönde değiştiği ve bunun da denerve yağ dokusundaki kütle artışına katkı sağladığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The sympathetic nervous system plays an important role in the regulation of adipose tissue metabolism. In adipose tissue denervation studies, it was observed that lipolysis in denervated tissue decreased and adipose tissue mass increased. The size increase of fat cells is shaped by excessive TG storage. In this project, it was investigated how the CA II, VA and VB isoenzymes, which are substrate providers in de novo lipid synthesis, change in white adipose tissue due to denervation. In the project, 16 male rats, 180-220 g, 4-6 weeks old, were used and two study groups were formed. Group 1: Right retroperitoneal adipose tissue was completely denervated and sacrificed 1 month later (left retroperitoneal adipose tissue was not denervated and was used as a control). Group 2: Right retroperitoneal adipose tissue was completely denervated and sacrificed 3 months later (left retroperitoneal adipose tissue was not denervated and was used as a control). After sacrification, both retroperitoneal adipose tissues were removed and their weights were weighed. cDNA synthesis and norepinephrine measurement were performed in tissue samples. In group 1, the level of Car2, Car5A and Car5B gene expression in the denervated right retroperitoneal adipose tissue was found to be increased when compared to the undenervated left retroperitoneal adipose tissue. There was no difference in expression levels after three months of denervation. As a result, it was concluded that gene expressions of CA2, CCa5A and CA5B isoenzymes in denervated adipose tissue in the first month following denervation changed in a way to support de novo lipid synthesis and this contributed to the mass increase in denervated adipose tissue.