Ön diz ağrısı olan sedanter bireylerde iyileşmede egzersizin etkisi
The effect of exercise on healing in sedentary individuals with front KNEE pain
- Tez No: 790144
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu araştırma en az 3 aydır ön diz ağrısı olan sedanter bireylerin tedavisinde egzersiz ve lazer uygulamalarının etkinliklerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Çalışmaya ön diz ağrısı yaşayan 18-65 yaş aralığındaki sedanter 54 birey katılmıştır. Katılımcıların 27'si kadın, 27'si erkektir. Katılımcılar randomize olarak 2 gruba ayrılmışlardır. Birinci gruba haftada 3 gün 5 hafta süresince 15 seans lazer tedavisi, ikinci gruba ise haftada 3 gün 5 hafta süresince lazer ve ilk seanstan itibaren ev egzersiz programı verilmiştir. Katılımcıların bu egzersizleri evde düzenli yapmaları telkin edilip kontrol edilmiştir. Bireylere 1. ve 15. seanslarda değerlendirme anketleri uygulanmıştır. Bu anketler: sosyodemografik özellikler formu, VAS, Womac, Lequesne, SF-36 ve Time up and Go olarak belirlenmiştir. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası iki grup için de ayrı ayrı değerlendirilip sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Katılımcıların 5 haftalık lazer ve egzersiz tedavilerinin sonuç parametreleri değerlendirilmiştir. Her iki grupta da ilk ve son test sonuçlarına göre semptomlarda azalma göstermiştir. Lazer tedavisi alan grubun womac, lequesne, vas ve tug değerlerinin son testte ilk test değerlerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür (p0,05). Lazer tedavisi alan grupta SF-36'nın sekiz değerlendirme parametresinden altısında anlamlı değişim görülmüş ve yaşam kalitesinin arttığı sonucuna varılmıştır. (p0,05). Sonuç: Sonuç olarak; ön diz ağrısı olan hastalarda hem lazer tedavisi hem egzersiz tedavisi ağrıyı azaltmak ve hareket kabiliyetini arttırmak için etkili olmuştur. Her iki tedavinin de etkili olduğu aşikardır ancak yapılan istatistiksel değerlendirmeye göre iki tedavi arasında farklılığın olmadığı görülmüştür. Dolayısıyla ön diz ağrılı hastalara her iki yöntem de önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose : This research was conducted to compare the effectiveness of exercise and laser applications in the treatment of sedentary persons with anterior knee pain for at least 3 months. Material and Method : 54 sedentary persons between the ages of 18-65 who experienced anterior knee pain participated in the research. 27 of the participants are female and 27 are male. Participants were randomly divided into 2 groups. The first group received 15 sessions of laser treatment 3 days a week for 5 weeks, the second group received laser treatment 3 days a week for 5 weeks and a home exercise program from the first session. Participants were encouraged and controlled to do these exercises regularly at home. In the 1st and 15th sessions, evaluation questionnaires were applied to the persons. These questionnaires were determined as: sociodemographic characteristics form, VAS, Womac, Lequesne, SF-36 and Time up and Go(TUG). Pre-treatment and treatment results were evaluated separately for both groups and the results were compared. Results : The outcome parameters of the participants' 5-week laser and exercise treatments were evaluated. Both groups showed a decrease in symptoms according to the first and last test results. It was observed that the Womac, Lequesne, VAS and TUG values of the laser treatment group were statistically significantly higher in the posttest than the first test values (p0,05). Significant changes were observed in six of the eight evaluation parameters of SF-36 in the group receiving laser treatment, and it was concluded that the quality of life increased (p0,05). Conclusion : As a result; both laser therapy and exercise therapy were effective in reducing pain and increasing mobility in patients with anterior knee pain. It is obvious that both treatments are effective, but according to the statistical evaluation of the differences, it was seen that there was no difference between the two treatments. Therefore, both methods can be recommended for patients with anterior knee pain.