Batı Karadeniz bölge müzelerindeki Bizans Dönemi taş eserleri
Byzantine Period stone works in the museums of Western Black Sea Region
- Tez No: 790149
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ÇORAĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 588
Özet
Çalışmanın konusu 'Batı Karadeniz Bölgesi Müzelerindeki Bizans Dönemi Taş Eserleri'dir. Bu bağlamda Bölgede yer alan Amasra Müzesi, Bolu Müzesi, Çankırı Müzesi, Düzce Konuralp Müzesi, Kastamonu Müzesi, Kdz. Ereğli Müzesi ve Sinop Müzesindeki Bizans Dönemi Mimari ve Liturjik işlevli taş eserler incelenmiştir. Coğrafi olarak zor bir yapıya sahip bölgeyle ilgili yapılan çalışmalar son yıllarda bir ivme gösterse de diğer bölgelere nazaran literatürde daha az yer kapladığı tespit edilmiştir. Erken Bizans Döneminden Geç Bizans Dönemine kadar sınırları Paphlagonia ve Bithinya eyaletleri arasında sürekli değişen bölgede, müzelerde bulunan taş eserlerin mimari yapılarla doğru orantılı olarak Erken ve Orta Bizans Dönemlerinde yoğunluk kazandığı görülmektedir. Çalışma kapsamında 157 mimari işlevli, 87 liturjik işlevli olmak üzere toplam 244 eser malzeme- teknik- kompozisyon bağlamında ele alınmıştır. Erken Bizans dönemine ait eserlerin yoğunlukta olduğu görülmektedir. Genel olarak eser yoğunluğu Kdz. Ereğli Müzesi ve Amasra Müzesi'ndedir. Sütun başlıkları en kalabalık grubu oluşturmaktadır. Eserlerin büyük çoğunluğu mermer malzemeden yapılmış olup, yerel işçilik göstermektedir. Fakat bazı örneklerde başkent ile sanatsal etkileşim açıkça görülmektedir. Dini motiflerin ağılıkta olduğu eserlerde insan ve hayvan figürleri ile bitkisel ve geometrik süslemeler dikkat çekmektedir. Bazı eserlerdeki yüksek kaliteli işçilik bölgenin önemini ve Başkentle olan üslup benzerliğini göstermesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is“Byzantine Period Stone Artifacts in the Museums of the Western Black Sea Region”. Byzantine Period Architectural and Liturgical stone artifacts in the Amasra Museum, Bolu Museum, Çankırı Museum, Düzce Museum, Kastamonu Museum, Kdz. Ereğli Museum, and Sinop Museum are evaluated in this context. Although the studies in the Western Black Sea Region, which has a difficult geographical structure, have gained momentum in recent years, it has been determined that it occupies less space in the literature compared to other regions. From the Early Byzantine Period to the Late Byzantine Period, the stone artifacts found in the museums gained intensity in the Early and Middle Byzantine periods in direct proportion to the architectural structures present in the region whose borders were constantly changing between Paphlagonia and Bithynia provinces. Within the scope of the study, a total of 244 works, 157 with architectural functions and 87 with liturgical functions, were discussed in the context of material-technique-composition. It is seen that the works belonging to the Early Byzantine period have a density. In general, the density of works is in Kdz. Ereğli Museum and Amasra Museum. Column capitals are the largest group. Most of Works in museums are made of marble and show local craftsmanship. In the works in which religious motifs are dominant, human and animal figures, and vegetal and geometric ornaments attract attention. The high quality workmanship in some works is important in terms of showing the importance of the region and its stylistic similarity with the Capital.