Üst üriner toplayıcı sistem malign tümörlerinin retrospektif olarak histopatolojik ve prognostik parametrelerle değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of upper urinary collecting systemmalign tumors with histopatological and prognostic parameters
- Tez No: 790150
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YERCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Üst üriner toplayıcı sistem tümörleri nadir görülen tümörlerdir. Bu tümörlerde bir çok klinik, patolojik ve moleküler prognostik faktör tanımlanmıştır. Çalışmamızda, kısıtlı veri bulunan bu tümörlerden elde ettiğimiz histopatolojik verilerle, varolan çalışmaları karşılaştırarak merkezimizin tecrübeleri ile literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. Araştırmamızda 2006-2021 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda tanı alan nefroüreterektomi ve üreterektomi materyalleri değerlendirildi. Noninvaziv papiller düşük/yüksek dereceli ürotelyal karsinomlar, invaziv düşük/yüksek dereceli ürotelyal karsinomlar, skuamöz hücreli karsinom ve adenokarsinom tanısı almış, elektronik bilgi sistemi üzerinden patoloji kayıtları ve klinik takiplerine ulaşılabilen 131 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların yaş, cinsiyet, lateralizasyon, multifokalite, tümör tipi, boyutu, büyüme paterni, evresi, varyant histolojik özellikleri, cerrahi sınır pozitifliği, lenf nodu tutulumu ve uzak metastaz durumları, önceden mesane tümör varlığı, mesane nüksü ile birlikte sağ kalım süreleri birbiriyle karşılaştırılarak verilerin istatistiksel analizleri değerlendirildi. Tümör tipleri karşılaştırıldığında cinsiyet ve yaş bakımından gruplar homojen olup olgular en sık renal pelvis lokalizasyonundan tanı almıştır. Tümör tiplerinden noninvaziv papiller ürotelyal karsinomlar ile ürotelyal dışı karsinomlar arasında boyut farkı istatistiksel olarak anlamlıdır. Tümör evreleri, multifokalite ve insitu varlığı değişkenlerinin sağkalıma etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ürotelyal tümörlerin; lokalizasyona göre tümör evreleri farklılık göstermektedir. Büyüme paternine göre tümör boyutu ve evreleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark mevcuttur Çalışmamızda literatürle benzer ve farklı sonuçlarla karşılaşılmıştır. Nadir tümörler olmaları nedeniyle prognostik açıdan değerlendirme ve klinik yaklaşımların düzenlenmesi için daha fazla dataya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Upper urinary collecting system tumors are rare tumors. Many clinical, pathological and molecular prognostic factors have been described in these tumors. In our study, we aimed to contribute to the literature with the experience of our center by comparing the histopathological data obtained from these tumors with the existing studies. In our study, nephroureterectomy and ureterectomy materials diagnosed in Uludağ University Department of Medical Pathology between 2006 and 2021 were evaluated. A total of 131 cases diagnosed as noninvasive papillary low/high grade urothelial carcinoma, invasive low/high grade urothelial carcinoma, squamous cell carcinoma and adenocarcinoma, whose pathology records and clinical follow-ups were available through the electronic information system were included in the study. Age, gender, lateralization, multifocality, tumor type, size, growth pattern, stage, variant histological features, surgical margin positivity, lymph node involvement and distant metastasis status, presence of previous bladder tumor, bladder recurrence and survival time were compared and statistical analysis of the data were evaluated. When the tumor types were compared, the groups were homogeneous in terms of gender and age, and the cases were most commonly diagnosed from renal pelvis localization. The size difference between noninvasive papillary urothelial carcinomas and non-urothelial carcinomas was statistically significant. The effect of tumor stages, multifocality and presence of insitu on survival was statistically significant. Tumor stages of urothelial tumors differ according to localization. There is a statistically significant difference between the groups in terms of tumor size and stages according to growth pattern. iii In our study, similar and different results were encountered with the literature. Since they are rare tumors, more data are needed for prognostic evaluation and clinical approaches.