Denizaltılarda Li-ion batarya kullanımının indiskrasyon oranına etkisi
The effect of using Li-ion batteries on the indiscretion ratio in submarines
- Tez No: 790155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL MUSTAFA YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Marine, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Savunma sanayi alanında denizaltı inşasında atılan büyük adımlar, bu platformların ülkemizdeki ve dünyadaki önemini gözler önüne sermiştir. Denizaltının su altında kalma süresinin uzun olması, düşman platformlarına gözükmeden operasyonlarını icra edebilmesi, düşmandan hızlı kaçabilmesi, bataryalarını şarj etmek için derinden yüzeye daha az çıkma gereksinimi en önemli özelliklerindendir. Denizaltının sayılan görevleri yapabiliyor olması su altında kullanılan bataryalarının enerji yoğunluğu ile ilgilidir. Kurşun asit bataryalar denizaltılarda 100 seneden fazla kullanılmakta olan enerji depolama sistemleridir. Gelişen teknoloji ile daha fazla enerji yoğunluğuna sahip farklı kimyasal özelliklerde olan enerji depolama sistemlerinin kullanılması ile ilgili çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada öncelikle denizaltıların karmaşık dizayn yapısı ve dizayn girdilerinin birbirileri ile olan ilişkisi incelenmiştir. Kurşun asit bataryalar yerine aynı hacimde ve daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip Li-İon (Lityum iyon) bataryaların denizaltılarda kullanılması durumunda indikrasyon oranın değişimi incelenmiştir. Elde edilen grafiklerle denizaltının dalmış durumdaki seyir siasının (belirli bir hızda alınan deniz mili) uzadığı ve indiskrasyon oranın azaldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The great steps taken in the construction of submarines in the field of defense industry have revealed the importance of these platforms in our country and in the world. The most important features of the submarine are the long duration of being under sea, the ability to operate on enemy platforms without being seen, the ability to escape from the enemy quickly, requirement to go out from deep to surface less often for charging its batteries. The ability of the submarine to perform the tasks listed is related to the energy density of the batteries used undersea. Lead acid batteries are energy storage systems that have been used in submarines for more than 100 years. With the developing technology, studies on the use of energy storage systems with higher energy density and different chemical properties are increasing day by day. In this study, first of all, the complex design structure of submarines and the relationship between design inputs were examined. The variation of the indiscretion ratio was investigated when Li-Ion (Lithium Battery) batteries with the same volume and higher energy density are used in submarines instead of lead acid batteries. With the obtained graphics, it has been shown that the submerged cruising range (knots taken at a certain speed) of the submerged extends and the indiscretion ratio decreases.