Suç ve kentleşme ilişkisi bağlamında suçlulukla mücadele Tokat ve Erbaa örneği
Struggling crime in the context of crime and urbanization example of Tokat and Erbaa
- Tez No: 790162
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL YOZGAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Toplumlarda huzur ve güvenin sağlanması adına devlet mekanizmasının en önemli görevi suç ve suçlulukla mücadeledir. Günümüzde mevcut yasal düzenlemeler kapsamında suçla mücadele konusunda yetkili ve görevli birimler kolluk görevlileri ile adli mercilerdir. Geçmişten bu yana suçla mücadele kapsamında bir çok teori ve çalışma ortaya koyulsa da suçun çok yönlü ve dinamik yapısı bu çalışmaların güncellenmesini gerektirmektedir. Bu noktada bir yerel yönetim birimi olan belediyelerin de kanuni düzenlemelerle suçla etkin mücadelede aktif bir özne konumuna getirilmesi gerekmektedir. Sanayi Devriminden sonra ortaya çıkan kentleşme hareketleri ile bireylerin şehir merkezlerinde toplanma eğilimi, toplu yaşamanın doğası gereği suç oluşmasına elverişli ortamların doğmasına neden olmuştur. Şehir merkezlerinde artan bu yoğunlaşma ile kamu düzenin etkin sağlanması için güvenli kentler kurulmaya çalışılmıştır. Günümüzde artan teknolojik gelişmeler ve toplumsal problemlerle birlikte suç icrasının geçmişe nazaran çok daha yoğun ve kolay gerçekleştirilmesi belediyelere bu anlamda kolluk birimlerine destek olma zorunluluğunu doğurmuştur. Belediyeler tarafından kent sakinlerine sunulan sosyal hizmetlerin yanı sıra hem bu sosyal hizmetlerin devamının muhafazası hem de kentsel huzurun kalıcı tesis edilmesi açısından kolluk kuvvetlerine suçla mücadele eksenin de destek olunmalıdır. Bu çalışmada Tokat ve Erbaa belediyelerine, bölge bölge artan suç oranlarına dikkat çekilerek gerçekleştirilmesi gereken kentleşme adımları kapsamında açıklamalar yapılmıştır. Suçla etkin mücadelede atılması gereken üç adım irdelenerek, öncelikle suça ve suçluluğa neden olan unsurların tespiti için yapılacak çalışmalar, tespit edilecek olgulara karşı gerçekleştirmesi gereken faaliyetler ve son olarak suçun tekrarlanmaması adına alınabilecek kalıcı önlemlere değinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most notable duty of the state mechanism so as to ensure peace and trust in societies is the fight against crime and delinquency. Nowadays, within the context of current legal regulations, the units authorized and in charge of fighting crime are law enforcement officers. Although many theories and studies have been put forward within the scope of combating crime over the past decades, the multidimensional and dynamic nature of crime calls for updating these studies. At this point, municipalities, which are local government units, should be made an active subject in the effective fight against crime through legal regulations. With the urbanization acts that emerged after the Industrial Revolution, the tendency of individuals to settle in city centers has led to the emergence of environments suitable for crime due to the nature of collective living. Along with this increasing concentration in city centers, safe cities have been tried to be established in order to ensure effective public order. Curremntly, together with the increasing technological developments and social problems, the execution of crime is becomig much more intense and simple compare to the past, which has led the municipalities to support law enforcement units in this sense. In addition to the social services provided by the municipalities to the residents of the city, the law enforcement officers should also be backed up on the axis of combating crime in order to carry out the continuation of these social services and to establish permanent urban peace. In this study, there is solid explanation related to the municipalities of Tokat and Erbaa about the urbanization steps that should be carried out by drawing attention to the increasing crime rates in the regions. By examining the three steps that need to be taken in the effective fight against crime, first of all, the studies need to be carried out to determine the factors that cause crime and delinquency, the activities to be carried out against the facts to be determined, and finally the permanent measures that must be taken in order to prevent the crime from recurring