Türkiye'de yayılış gösteren Alyssum L. sek. Gamosepalum (Hausskn.) Dudley türleri üzerinde morfolojik, anatomik ve palinolojik araştırmalar
Morphological, anatomical and palynological investigations on the Alyssum L. sect. Gamosepalum (Hausskn.) Dudley species distributed in Turkey
  1. Tez No: 790161
  2. Yazar: AYLİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KUŞAKSIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma 2011 – 2021 yılları arasında Anadolu'da Alyssum L. cinsinin Gamosepalum (Hausskn.) Dudley seksiyonunda yer alan örnekler üzerindeki morfolojik, anatomik ve palinolojik araştırmalara dayanmaktadır. Arazi çalışmalarında 12 tür toplanmıştır. Bunlar Alyssum tetrastemon Boiss., A. lepidoto – stellatum (Hausskn. & Bornm.) Dudley, A. paphlogonicum (Hausskn.) Dudley, A. thymops ( Hub. – Mor. & Reese) Dudley, A. baumgartnerianum Bornm., A. sulphureum Dudley & Hub.–Mor., A. corningii Dudley, A. harputicum Dudley, A. niveum Dudley, A. lycanicum (Schulz) Dudley, A. nezaketiae Aytaç & H. Duman ve A. kaynakiae Yılmaz türüdür. Bu türlerden A. baumgartnerianum ve A. sulphureum dışındakiler Türkiye için endemiktir. Türlerin gövde, yaprak, çiçek, meyve ve tohum özellikleri saptanarak betimleri yapılmış ve bu özelliklere dayanan yeni bir ayrım anahtarı hazırlanmıştır. Türlerin morfolojik özellikleri dışında anatomik ve palinolojik özellikleri de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is based on morphological, anatomical and palynological investigations of species Alyssum L. sect. Gamosepalum collected from Anatolia between 2011 – 2021. Twelve species were collected during field studies. These are Alyssum tetrastemon Boiss., A. lepidoto – stellatum (Hausskn. & Bornm.) Dudley, A. paphlogonicum (Hausskn.) Dudley, A. thymops ( Hub. – Mor. & Reese) Dudley, A. baumgartnerianum Bornm., A. sulphureum Dudley & Hub.–Mor., A. corningii Dudley, A. harputicum Dudley, A. niveum Dudley, A. lycanicum (Schulz) Dudley, A. nezaketiae Aytaç & H. Duman and A. kaynakiae Yılmaz. These species are endemic to Turkey, except A. baumgartnerianum and A. sulphureum. The stem, leaf, flower, fruit and seed characteristics of the species were determined and described, and a new distinction key was prepared based on these features. Apart from the morphological features of the species, anatomical and palynological features were also determined.